Svátost smíření s dětmi

Laicky řečeno je svátost smíření zpověď. Ale předcházet by jí měla dobrá příprava a následovat zadostiučinění. Jak se s tím vypořádat, když učíme naše děti, zaznělo v Kafemlýnku 4. 12. 2012.
Hostem pořadu byla katechetka a učitelka mateřské školy Zdeňka Nečasová, mimo jiné autorka knížečky, která k otevření tohoto tématu inspirovala Irenu Kintrovou. Pro inspiraci nabízíme několik myšlenek a také výběr z literatury, která nás může provázet.
Na začátku jste slyšeli povídku "Pomáhat andělům" z knížky "Ježíšek pro mě" Eduarda Martina, kde babička předává vnoučatům zkušenost svého života - otázku: "Pomohl jsem dnes spíš andělům nebo čertům" - otázka, která nás vybízí ke zpytování svědomí. Jednoduchá ve své srozumitelnosti a těžko zodpověditelná v celém rozsahu našeho jednání...
Pak jste mohli slyšet, co o svátosti smíření říká katolická církev, jak ji mohou praktikovat jiné církve a co by v nás měla působit. Nahlížíme na ni jako na příležitost - ve chvíli kdy chceme žít v osobním vztahu se svým Stvořitelem, můžeme se k němu přiblížit v bezhříšném stavu, proto je nutné se zpovídat - aby vzájemnému proudění lásky nebránily velké překážky hříchu...
Zdeňka Nečasová napsala ve spolupráci s knězem Josefem Brtníkem a ilustrátorkou Ivou Fukalovou příručku z Kartuziánského nakladatelství pro děti mladšího školního věku "Svátost smíření", aby se nebály jít právě k téhle svátosti. Není to klasické "zpovědní zrcadlo" které formou otázek přivádí člověka ke zpytování svědomí podle desatera, ale je to celý příběh o mnoha kapitolách, který začíná vysvětlením daru Boží lásky, rozlišením dobra a zla - pak teprve následuje samotné uvedení do praxe zpovědi a následuje také uzdravení vztahu k Bohu a náprava škod...
Literární tipy:
Dále jsme doporučili u nejmenších dětí pěstovat výchovou a příběhy či pohádkami rozlišování dobra a zla. Krásným úvodem o Boží lásce a odpuštění by mohla být knížka Ovečka Barborka autorky Ráchel Bícové z vydavatelství Samuel. Je psaná pohádkově na motivy biblického podobenství o ztracené ovci a ukazuje, že i ten, kdo se provinil a ztratil, se má vždycky kam vrátit. U stejného nakladatele vyšla už třikrát nížka "O srdíčku" autorky Susanne Margreiter-McQuie – kde ještě názorněji děti vidí příběh srdce, které bylo dobré ale svět je zničil. Je to alegorie Ježíšovy oběti a velice dobře se tu dá pochopit co je dobré a co špatné jednání. I když vám těžko půjde sehnat, stojí za to.
O odpuštění a vině mluví i knížka Patricie Saint-John: "Poklady pod sněhem", kterou jste u nás mohli slyšet jako večerníčky. A prakticky žitou vírou s příklady konkrétního jednání jsou naplněné knížky Josefa Janšty. A samozřejmě pro děti vydané a převyprávěné příběhy z Bible.
Katechetické materiály:
Pro děti mladšího školního věku patří tematicky k metodikám, které používají katecheté, když vyučují podle náboženství ve škole podle materiálů schválených pro české a moravské diecéze. Vycházejí z celostní pedagogiky zaměřené na smysl podle německého autora Franze Keta. Jsou to pracovní listy a metodický návod a jmenuje se to "Dnes budu tvým hostem". Shrnutí obsahu a rozšíření najdete v knížčce s názvem Effata a Marantha, která vychází ze stejného základu. Materiál vydalo Kartuziánské nakladatelství Jiřího Braunera. Knížečka Effata je určená k přípravě na svátost smíření, ale ze zkušenosti vím, že je pro děti mladšího věku složitá, doporučila bych ji až od šesté třídy.
Z řad posluchačů zazněla otázka, zda je vhodné, aby ke svátosti smíření, resp. ke svatému přijímání přistoupilo dítě mladší 9 - 10 let (což je obvyklá praxe). Rodiče o tom ve spolupráci s knězem mohou rozhodnout podle zralosti a stupně připravenosti dítěte, ale je třeba vzít v úvahu, že ho tím ochudíme o možnost sdílení přípravy na obě svátosti v kolektivu vrstevníků. Nebude mít pak možná tak silnou zkušenost "společenství". U starších dětí v prepubertě a pubertě nabývá vrstevnická skupina stále větší důležitosti ve vývoji dítěte a pokud nemá dítě v tomto věku oporu ve skupině, která by praktikovala život z víry, něco podstatného mu chybí.
Na otázku jak se vypořádat se svátostí smíření u starších dětí doporučila paní katechetka Nečasová vedení dětí k samostatnosti v přípravě (najít si tiché místo, soustředit se a napsat první věc, která dítě napadne, je to lepší než dlouho hledat vhodné otázky zpovědního zrcadla). K pravidelnosti (každý měsíc), povzbudit je a jít příkladem. Nemalou roli tu také hraje modlitba rodičů za děti, která je na cestě víry podpírá a vede.
Pokud byste vy sami měli tip na nějaké materiály k tématu vhodné, napište nám - kafemlynek(zavináč)proglas.cz - rádi vaše zkušenosti k tématu přidáme. Děkujeme.