Svět malých dětí

Malé děti vidí svět jinak než my dospělí a bohužel málokdo z nás si pro jejich chápání světa uchoval smysl. Jak to vidí psycholog probereme v Kafemlýnku 15. března 2016.
Tentokrát přijal pozvání Ivany Horákové psycholog Josef Zeman z manželské a rodinné poradny Bethesda v Brně. Společně s ním projdeme období zrání dítěte od narození do pěti let. Víte, jak svým dětem nejlépe nabídnout svou blízkost, jak je podporovat a jak reagovat, když se vztekají? Jak se změnily výchovné cíle vzhledem k proměně společnosti? Dříve bylo cílem vychovat člověka poslušného, s respektem k autoritě, dnes usilujeme o harmonický rozvoj osobnosti dítěte se zřetelem k tomu, aby umělo spolupracovat a nezištně se dělit o to, co je jeho. Jak se pak ale vypořádat s takovým výchovným paradoxem? Odpovědi můžete najít mezi slovy i přímo v našem pořadu, který je k opakovanému poslechu v Audioarchivu.
Představili jsme vám dvě skvělé knížky pro postní dobu: "Důvěrná slova" a "Adorace a útěcha".
V roce 2006 vydalo nakladatelství Paulínky nevelkou, ale obsahem vydatnou knížku francouzského doktora medicíny, trvalého jáhna a otce dvou dětí Philippe Madreho: "Adorace a útěcha" - prosté modlitby. Záměrem autora bylo povzbudit křesťany k častější účasti na adoraci. Adorace je způsob klanění a modlitby Kristu přítomnému v proměněné hostii. Možná máte příležitost ve vašem kostele na adoraci jít, ale zatím jste ji nevyužili protože vám není jasné, co byste tam mohli dělat. Autor v téhle knížce nevymyslel nějakou novou metodu nebo návod co dělat jedině správně. Ono to ani není potřeba, vždyť nám taky nikdo neradí, co přesně musíme dělat na návštěvě u někoho, koho máme rádi. Nabízí ale podněty k zamyšlení, prohloubení víry, otevření starých vin a zranění, uzdravení pramenů života. Ukazuje nám adoraci jako setkání s Bohem pokoje, lásky, milosrdenství, moudrosti, pravdy i radosti. Nabízí svou zkušenost s hlavním smyslem adorace: tím je hluboký a pravdivý vztah s Pánem života, který přináší pokoj a proměňuje náš život. Z adorace člověk odchází vždycky s pokojem a radostí, jen tam zkrátka musíme přijít...
Druhá knížka také od Paulínek s názvem "Důvěrná slova" nabízí modlitby pro každou příležitost tak, jak je připravil a sepsal benediktin Anselm Grün. Zabývá se tu úlohou modlitby, jejím smyslem i přínosem. Po každém výkladu následuje praktická ukázka jak a co můžeme Bohu v modlitbě předložit. Myslí se tu i na všední životní situace - jak se modlit ráno a večer, za kolegy v práci, nad Biblí, jak se dá modlit gesty nebo ztišením, co je to meditace. Dřív mívaly babičky takzvané "nebeklíče" - knížky se soubory modliteb a písní, které je provázely životní cestou. Tohle je také takový klíč do nebe, který nám otvírá možnosti zralého křesťanského života modlitby, obnovuje v nás smysl pro ni.
Od autorky pořadu Ivany Horákové na závěr zazněl text:
Bůh mě nechává „zavazet“ vedle sebe
Bůh mě ke svému dílu nepotřebuje.
Je to jenom jeho nepochopitelná láska,
že mě zve, jakoby ke hromadě kostek,
z nichž On sám tvoří neuvěřitelné dílo.
Zve mě, abych mu sem tam podala kostku,
nebo ji i sama, nemotorně,
vložila do Jeho stavby.
Takových, jako jsem já,
může stvořit tisíce.
To já se mám každé ráno ptát:
„Na čem dnes chceš, Pane,
pracovat?
Kde Ti dnes mohu
„překážet“?
Je to Jeho, ne moje dílo.
Ježíši, díky,
že mě zase dnes necháváš
„zavazet“ vedle Tebe!