Trocha psychologie pro praktický život

Trocha psychologie pro praktický život
26. února 2013 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Pro všechny, které baví přemýšlet o vztazích mezi lidmi, o tom, jak funguje lidská psychika a jak se s ní dá pracovat, tu máme z Kafemlýnku 26. února 2013 tři knižní tituly.

První knížka je z nakladatelství Grada, na obálce má kreslený vtip, jak sedí muž a žena oblečení v kožešině na stromě a žena říká – každý máme pět minut na to, abychom  formulovali své pocity. Na to muž okamžitě odpoví – Tarzan mít hlad! Hádejte o čem to může být, když to není kuchařka? Samozřejmě že o partnerské komunikaci – knížka německých autorů, psychoterapeutů Joachima Engla a Franze Thurmateira, se jmenuje „Jak to se mnou mluvíš?“. Autoři pořádají kurzy Partnerského učebního programu a na základě zkušeností s touto metodou napsali tuhle příručku. Na praktických příkladech se tu dovíte, jaké chyby děláme, jaká existují doporučená komunikační pravidla, která nám pomohou udržet rozhovory o sporných věcech v pozitivním ladění, a nakonec jaké konkrétní možnosti dalšího vývoje vztahů na základě dobré či špatné komunikace mohou nastat. Je to velice čtivé a zároveň praktické čtení.

Nakladatelství Paulínky vydalo k Národnímu týdnu manželství, který proběhl v únoru, malou knížečku, která se jmenuje „Barvy lásky“ s podtitulem "Manželství a krása Boží".

Autor Bruno Forte se obrací na manželské páry a na ty, kteří se na manželství připravují, a představuje jim, jak se jejich vzájemná láska může neustále prohlubovat a růst, když ji budou prožívat podle vzoru Nejsvětější Trojice. Knížka vznikla na základě pastorační práce s manželskými a snoubeneckými páry a autora přivedla k tomu, aby formuloval desatero pro dobré manželské a rodinné vztahy: 1. Cti partnera jako tajemství. 2. Snaž se pochopit jeho důvody. 3. Odpouštěj a dávej jako první. 4. Buď k partnerovi upřímný a děkuj mu za upřímnost vůči tobě. 5. Vždycky naslouchej a nehledej důvody, proč by ses před ním měl uzavřít nebo se mu vyhýbat. 6. Ke svým dětem měj úctu jako ke svobodným bytostem. 7. Poskytuj svým dětem důvody, proč má smysl žít a proč doufat, a to společně se svým manželem (manželkou). 8. Dovol, aby byly tvé jistoty zpochybněny názory tvých dětí a neboj se se svými dětmi diskutovat. 9. Každý den žádej Boha o větší lásku. 10. Snaž se být pro toho druhého – pro své děti – darem a svědectvím o Bohu. Jak píše jedna upoutávka na internetu – kdyby v té knížečce pro vás nebylo zajímavého i nic jiného než jen tohle desatero, koupili jste dobře.

Třetí knížka z Karmelitánského nakladatelství se jmenuje „Krize jako šance“, napsal ji kněz André Daigenault a mluví o krizi středního věku , která přichází jako přirozený stupeň vývoje a zároveň rozbíjí každou dosavadní jistotu. Krize středního věku nastupuje kolem čtyřicátého roku člověka a dá se přirovnat k druhému dospívání. Přečtu vám k tomu komentář z knižní obálky:…Doporučuji všem, kteří se cítí být nástupem čtyřicátých narozenim podivně znejistění a rozrušení. Nedostanete tu návod, jak se krizi středního věku vyhnout, ale povzbuzení jak tímhle úskalím projít a neztratit se.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!