Úkoly na advent pro děti

Tady jsme pro vás připravili variantu aktivity na advent s dětmi, která už je opravdu čistě úkolová. Úkoly jsou zamýšlené pro mladší školní věk, pro ještě mladší nebo starší děti je musíte upravit. Co pak se splněným úkolem? Třeba "rozsvítit prázdnou svíčku".
Úkoly na advent pro děti - měly by se týkat života z víry, měly by vést dítě buď k zamyšlení, nějaké aktivitě (vyrábění, pomoc někomu), k seznámení s Písmem a k modlitbě. Je třeba si ujasnit, co od toho čekáme a proč chceme dítě zapojit, a také jestli mu zvládneme být pomocí - předškolák si rozhodně z Bible nic nepřečte ani sám nezjistí např. co jsou to Papežská misijní díla. Naopak - jakákoliv adventní aktivita pro děti může být oživením a obohacením pro rodinný život - už tím, že o úkolech spolu mluvíme, můžeme se kvůli nim a modlitbě sejít u rozsvíceného adventního věnce... Počítejte s tím, že po počátečním nadšení dětí přijdou chvíle, kdy se jim nebude chtít nebo narazí na úkol, který je pro ně těžký. Pak je na dospělých, aby povzbudili, pomohli nebo vymysleli náhradní řešení.
Abyste měli inspiraci, jak konkrétně adventní úkoly mohou vypadat, podívejte se sem, jak upravila náměty z internetu Irena. Jak vypadají úkoly na advent.doc
Kromě toho Iva do Kafemlýnku přinesla svou rodinnou tabulku v Excellu, kde se vybarvují okénka. Jejich obsah můžete měnit - místo abyste si něco odepřeli, můžete přidat každý den něco navíc. Rodinná tabulka adventu.xls
Co se splněnými úkoly?
Dobře odvedená práce si žádá odměny, která může mít velice různou podobu. Stačí za odměnu čokoláda z adventního kalendáře, který jste koupili (ale pozor, tam se začíná až od prvního prosince, takže když začíná advent už koncem listopadu, něco nám bude chybět).
Můžete si najít na internetu připravené obrázky různých adventních cest (věnec, hvězdičky, cesta k betlému) kde si děti každý den vybarví nějaký dílek, když se jim podaří úkol splnit. Nebo dostanou za splněný úkol samolepku, která poslouží stejně a lze ji nalepit tamtéž. (hvězdičky, puntíky, mašličky, zvířátka). Stejně lze pracovat i s obrázky na sklo ze slupovacíh barev - Hvězdičkový kalendář.
Za odměnu si děti také mohou vystřihnout a postavit každý den jednu postavičku z papírového betléma, který postupně vyrábíme, vystřihujeme, zaplňujeme vyhrazené místo a až na Boží hod jej máme kompletní i s obsazenými jesličkami - viz třeba návrh z deti.vira.cz Den za dnem k Betlému.
Nebo můžete úkoly vytisknout na žlutý papír, každý splněný odstřihnout a naplnit jimi "prázdnou svíčku" tak, aby se žlutě "rozsvítila". Na obrázku jsou svíčky z velkých pet lahví, protože je to aktivita pro děti z farnosti. Doma můžete samozřejmě použít menší láhve a pokud máte jedno dítě, do poloviny můžete láhev naplnit pískem, aby lístky zaplniliy jen horní část. Podstatná připomínka - dítě by mělo vědět, že nemusí splnit do puntíku všechno, ale že i jeden úkol má větší cenu než vůbec nic!!!
Návod na výrobu věnce s "prázdnými svíčkami":
pomůcky:
čtyři stejné pet láhve - velikost podle počtu dětí; polystyrenový popř slaměný korpus věnce prům cca 30 cm; vázací drát obyč zelený nebo šedý; zelené větvičky na obalení věnce (nepíchavé, méně odpadavé); fialový, popř. růžový barevný papír; jehla, lepicí pistole, nůžky.
- jako první musíte vyrobit místo sundané původní papírové pásky na láhvi jednobarevnou novou: z barevného papíru A4 odstřihnete pruh papíru o dva cm širší než původní páska. Pak jej složíte na polovic, dál ještě na půlku a ještě na půl až vznikne "harmonika", na které nahoře vystřihnete půl motivu (srdce, plamen svíčky) - můžete si ho předkreslit tužkou - po rozložení a uhlazení vznikne páska ozdobená nahoře pravidelným vzorem. Samozřejmě může být i páska jen hladká, třeba od dětí vybarvená. Délku pásky upravíme podle šířky láhve a přilepíme k láhvi lepicí páskou.
- nůžkami odstřihneme úzké hrdlo na horní straně petláhve a nůžkami nastřiháme špičaté okraje, pak všechny láhve nalepíme na polystyrenový korpus pravidelně proti sobě jako bychom dávali opravdové svíčky (je třeba držet láhev dokud roztavená lepicí hmota nazatvrdne).
- nad svíčkou nahřejeme silnější jehlu a propíchneme z boku pet lahve těsně nad dnem tak, abychom provékli vázací drát a mohli láhve ještě zajistit proti převrhnutí.
- pak korpus obalíme větvičkami, které ovážeme drátem tak jako klasický věnec chvojkový (vyzkoušíte přitom jistě jak důkladně láhve drží).
- hotové láhve můžete zaplnit pro stabilitu pískem (jeho množství závisí na tom, jak moc myslíte, že bude splněných žlutých lístků.
- nakonec můžete věnec ozdobit podle chuti (ve farnosti jsme to udělali tak, že děti, které přijdou v neděli na mši, nalepují na věnec barevené samolepicí puntíky).
Zkušenost - zkusili jsme pro děti ve farnosti připravit úkoly na každý den adventu, ukázalo se ale, že je to na ně moc, pokud jim někdo doma nepomůže a nevěnuje pozornost. Pro příště je asi lépe jim na týden vybrat úkoly jen tři, zato trvat na tom, aby je opravdu zkusily splnit. Někteří byli věrní, i když jim docházeli síly, někdo se radši vůbec nezapojil, aby se moc "nenadřel". V rámci těšení na vánoce je tahle aktivita ale povzbuzovala a snad i ukázala směr, kterým není hromada pod stromečkem a konec vánoc s rozbalením dárků, ale slavení Ježíšova narození. A o to nám přece jde.