Mezi slovy: Kuchařky bez domova

Mezi slovy: Kuchařky bez domova
14. června 2014 Mezi slovy Autor: Terezie Breindlová

Jste-li z hlavního města, možná jste je už potkali - na různých místech Prahy nabízejí vlastnoručně připravené jídlo veřejnosti. Za dobrovolný příspěvek.

Řeč je o ženách bez domova, které se zapojily do projektu občanského sdružení Jako doma. Organizace se zaměřuje na ženy, protože, jak říká její pracovnice Vlasta Stulíková, "ženské bezdomovectví je specifické." Ženy na ulici jsou mnohem méně vidět, ale jsou také mnohem více vystaveny násilí a agresi ze strany mužů. "Pro ženu na ulici je často nejdůležitější najít si partnera už jen z toho důvodu, aby ji ochránil."

Sdružení Jako doma pomáhá ženám na ulici, ale i s jakýmsi přechodným "domovem" - pracovníci navštěvují azylové domy, ubytovny a snaží se ženy v tíživé sociální situaci povzbudit, podat pomocnou ruku. "Je opravdu velmi snadné se dostat na ulici. Stačí udělat jeden chybný krok - a někdy ani ten ne - když ženě zemře manžel a zanechá po sobě velké dluhy, když partner ženu vyhodí z domu, když žena odchází z dětského domova a nemá předem zajištěné potřebné zázemí..." - toto potvrzují také Helena a Zuzka, dvě ženy, se kterými jsme hovořili o jejich situaci a také o tom, jak se s pomocí Jako doma snaží "odrazit se ze dna."

Kuchařky bez domova připravují jídlo (v zimě nejčastěji polévku, v létě pomazánky, záviny apod.) a na různých místech Prahy je pak nabízejí kolemjdoucím za dobrovolný příspěvek. Na jednu takovou akci jsme zamířili s mikrofonem a v pořadu Mezi slovy v sobotu 14. června ve 22.10 přineseme reportáž. Dozvíte se také o tom, proč je ještě ženské bezdomovectví specifické a dotkneme se také stereotypů ve vnímání bezdomovců naší společností.