Mezi slovy: Procházka polskou Vratislaví

Mezi slovy: Procházka polskou Vratislaví
6. února 2017 Mezi slovy Autor: Alžběta Havlová

V aktuálním díle cyklu Mezi slovy jsme se s mikrofonem vypravili do ulic největšího slezského města.

Domy nazvané Jeníček a Mařenka. Podle legendy založil polské město před 1000 lety český kníže Vratislav. A po něm nese Wroclaw svůj český název. Česká stopa je ve Vratislavi opravdu znatelná. S oblibou jej navštěvoval císař Karel IV., který prý se při výstavbě Starého města v Praze inspiroval právě Vratislaví. Mezi další milovníky města patřil i český vědec Jan Evangelista Purkyně.

Jeden z mála kostelů, který nebyl za války zničen - kostel sv. Doroty, Stanislava a Václava.

Na konci války v roce 1945 bylo více než 70 procent vybombardováno. Hitler vyhlásil Wroclaw za tvrz, a podle vojenské taktiky se tvrz musí bránit do posledního muže. Vratislavané tak museli své město stavět znova. „Vratislav velmi ztratila po kulturní a architektonické stránce, Více než 70 procent města bylo na konci války v roce 1945 zničeno. stopy války můžeme ve městě stále vidět,“ říká mladá překladatelka Natálie Raclavská, které ve Vratislavi žije více než 5 let. Patří tak mezi velkou skupinu cizinců, kteří si město zamilovali. O Vratislavi také píše internetovou stránku Květ Evropy, která je jedinou stránkou o městě v češtině.

Na oslavách Evropského města kultury se podílelo mnoho Vratislavanů. Velkolepé oslavy v Hale století. Představení NEBE britského režiséra reflektovalo dějiny města ve 20. století.

Vratislav byla v uplynulém roce Evropským hlavním městem kultury. V rozhlasovém dokumentu nahlédneme také do závěrečných oslav této události a zavítáme do míst, kam ve Vratislavi chodí pouze místní.

Domácí hudební scéna ve Vratislavi.

Trapsličí orchestr.V roce 1981 bylo ve Vratislavi zatčeno mnoho členů Solidarity - disidentské skupiny. Pomník nazvaný Přechod - kam zmizeli tito lidé? Pomník jatečním zvířatům, kteří zde byli popraveni. Do it yourself - udělej si sám. Kontroverzní pomník nedaleko vratislavského Rynku.

Proč se Vratislavi přezdívá Polské Benátky? A proč je na každém rohu soška trpaslíka? Poznejte s námi toto nádherné polské město v dokumentu Vratislav – Květ Evropy.

Vratislav - Polské Benátky.