Mezi slovy: SPOLU proti nemocem duše

Mezi slovy: SPOLU proti nemocem duše
13. února 2014 Mezi slovy Autor: Hana Sedláková

Projekt SPOLU (Studenti psychologie pomáhající pacientům v psychiatrických zařízeních) zajišťuje studentům psychologie dobrovolnické praxe na Psychiatrické klinice FN Brno a PN Brno. Projekt vznikl z iniciativy viceprezidentky České asociace studentů psychologie Barbory Chvátalové a za dobu jeho existence jím prošly desítky studentů. Jak pohlíželi na setkání s lidmi duševně chorými a co jim SPOLU dalo? Dozvíte se v pořadu Mezi slovy v sobotu 15. února ve 22.10.

„Když člověk dělá něco pro ostatní, tak tím pomáhá hlavně sám sobě. Je to určitá seberealizace. Taky ostatním lidem to může dát hodně – ať už studentům, pacientům nebo jejich rodinám. Je to dobrý pocit,“ komentuje smysl projektu SPOLU jeho zakladatelka, šestadvacetiletá studentka psychologie Barbora Chvátalová. Sama působila několik měsíců v takzvaném klinickém týmu na oddělení 23 pod vedením psycholožky Barbory Valkové – ta k činnost SPOLU dobrovolníků uvedla: „Z mého pohledu se jedná o smysluplný způsob, jak strávit praxi. Běžně je praxe krátká, pouze týdenní, většinou se stihne malá část toho, co si myslím, že by se na praxi měl student naučit. Ve SPOLU trvá praxe alespoň semestr. Student tak může vidět chod celého oddělení a více do něj proniknout.“

„Dalo mi to takový všeobecný přehled o tom, co všechno se na psychiatrických zařízeních děje. Přišla jsem do kontaktu s reálnými pacienty a dozvěděla se více o jejich problémech (…). Možná to bude znít zvláště, ale já jsem se na té klinice cítila vždycky dobře, jako že bych se možná právě klinické psychologii chtěla v životě dál věnovat,“ prozradila na mikrofon studentka Veronika Barancová. Ve SPOLU byla součástí pomocného týmu. Jednou týdně chodila zapisovat na komunitní aktivity oddělní s psychotickými pacienty.

Vedle klinického a pomocného týmu funguje na odděleních psychiatrických zařízení také tým volnočasový. Pacientům zajišťuje například kognitivní trénink, výtvarné skupinové činnosti, relaxace, imaginace a další. Co konkrétně jednotlivé pojmy znamenají? Dozvíte se v autorském dokumentu Hany Sedlákové z cyklu Mezi slovy nazvaném SPOLU proti nemocem duše.

Foto: archiv Barbory Chvátalové