Moje skautské století

Moje skautské století
22. října 2018 Mezi slovy Autor: Martin Weisbauer

U příležitosti stoletého výročí vzniku naší republiky uvádí studio Vojtěch v rámci cyklu Mezi slovy pořad s významným pamětníkem, skautem Luborem Šušlíkem. Poslouchejte 25. října 2018 v 10.30 nebo 27. října ve 22.10.

Pan Lubor Šušlík, který se narodil v roce 1928, se za svůj dlouhý život „nachomýtl téměř ke všemu“, jak sám o sobě s oblibou říká. Ve svém pardubickém bytě bude vzpomínat především na období, poměry a nálady před 2. sv. válkou, na dobu skautského boje proti fašismu za války, do kterého se sám aktivně zapojil, včetně své účasti v Pražském povstání, na vězení i na nadšené budování naší republiky. Podělí se s námi také o své vzpomínky na Josefa Foglara, se kterým úzce spolupracoval.

Pan Šušlík se narodil v roce 1928 do rodiny bývalého ruského legionáře a důstojníka československé armády. Až do roku 1938 proto bydlela celá rodina v kasárnách v Uherském Hradišti. V době květnové mobilizace v roce 1938 vstoupil Lubor Šušlík ve svých necelých deseti letech do místního skautského oddílu a tím začalo jeho velké životní dobrodružtví, které trvá v podstatě dodnes.

V úvodu našeho pořadu promluví o Billovi, (takovou skautskou přezdívku pan Šušlík má) jeho kolega skaut a zároveň známý český katolický pedagog a publicista Jiří Zajíc, zvaný také Eddy. Celým vyprávěním nás pak bude provázet a komentovat ho v širších historických souvislostech další skaut - dvojnásobný doktor, historik a teolog Michal Sklenář, který pracuje, v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Můžeme ještě prozradit, že pan Šušlík je držitelem nejvyššího skautského vyznamenání - Řádu Stříbrného vlka. To se uděluje se již od roku 1919 skautským osobnostem za mimořádné zásluhy o rozvoj a šíření skautských myšlenek a dlouholetou nebo celoživotní službu ve skautském hnutí. Od roku 2003 je nejvyšším skautským Řádem Junáka – svazu skautů a skautek ČR, udělovaným jeho členům – mužům. Řád Stříbrného vlka se uděluje doživotně, počet jeho žijících držitelů může být nejvýše dvanáct. Předání našemu respondentovi proběhlo v neděli 10. 6. 2018 ve Skautském centru Vinice v Pardubicích. 

Příjemný poslech přeje Martin Weisbauer.