Rychlošípák Jindra Hojer

Rychlošípák Jindra Hojer

Pořad v souvislostech


Rychlošípák Jindra Hojer
Audioarchiv

V pořadu Vítejte, senioři! nabídneme v ponělí 23. září rozhovor s posledním žijícím členem klubu Rychlých šípů Jindrou Hojerem, který oslavil letos své 95. narozeniny. Poslouchejte od deváté hodiny ranní.

Rychlošípák Jindra Hojer se narodil v Praze a jako chlapec vstoupil do Skautu, do oddílu vedeného Jestřábem – tedy spisovatelem Jaroslavem Foglarem. Ten podle něj vytvořil charakteristiku známé literární postavy – a půjčil si i jeho jméno – pod podmínkou, že z něj bude kladný hrdina.

Jindřich Hojer se  stal rovněž předlohou doktoru Janu Fišerovi, jenž ilustroval komiksový seriál Rychlé šípy. Později pracoval jako profesor na ČVUT. Většinu života zasvětil chemii a přednášel ji i na pardubické univerzitě. Dnes žije v Domově pro seniory Dubina v Pardubicích. Přes mnoho životních peripetií zůstal celoživotním optimistou a je stále činný. V první polovině roku 2019 vydal knihu hlavolamů Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky, která zaznamenala velký úspěch. 

Letos v září vydává další knížku s názvem Střípky ze života Jindry Hojera. V jeho bytě ho navštívil redaktor Martin Weisbauer, aby zaznamenal některá Jindrova vyprávění.

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony