Spolu. Sdílené bydlení seniorů

Spolu. Sdílené bydlení seniorů

Pořad v souvislostech


Spolu. Sdílené bydlení seniorů
Audioarchiv

V pořadu Vítejte, senioři! se v pondělí 21. října 2019 budeme od deváté dopolední  věnovat různým formám spolubydlení seniorů.

Nejprve zavítáme do Brna. Centrum sociálních služeb provozuje v Zámečnické ulici byty, ve kterých senioři žijí pohromadě. „Občas je to tu jak v mateřské školce“, říká v našem pořadu paní Eva, která se rozhodla pro seniorské spolubydlení. Co to znamená? Ve společně sdíleném bytě žijí senioři ve vlastním pokoji. Kuchyň, šatnu, spíž, společenskou místnost a sociální zázemí sdílí s ostatními spolubydlícími. V jednom prostorném bytě o 400 metrech čtverečních jich žije devět, o patro výš pak zrekonstruovaný byt sdílí 4 seniorky.

Po návštěvě brněnského sdíleného bydlení, které je ojedinělé v celé České republice, zamíříme do Prahy. Žižkovská radnice nabídla studentům Univerzity Karlovy dva jednopokojové byty za mimořádně nízký nájem ve svém Domě s pečovatelskou službou.  Podmínkou ovšem bylo, že se zapojí do péče o tamější seniory. Konkurz vyhrál i Suong Wu z Vietnamu. Spolu s ním a Ondřejem Rutem, místostarostou z Prahy 3, hovoříme o projektu, který propojuje seniory s mladou generací.