Šumavou s Emilem Kintzlem

Šumavou s Emilem Kintzlem

Pořad v souvislostech


Šumavou s Emilem Kintzlem
Audioarchiv

85. narozeniny letos oslavil neúnavný propagátor Šumavy Emil Kintzl. Bývalý učitel, skaut a sportovec se ve čtyřech letech s rodiči přistěhoval z Prahy do Sušice, zažil válku na hranicích Protektorátu a na vlastní oči léta sledoval, jak se Šumava z živého a zabydleného místa mění ve zničený vojenský prostor. Setkejte se s ním v pondělí 16. září od 9.00 v pořadu Vítejte, senioři!

Emil Kintzl jako osmnáctiletý učitel začínal na zapadlých malotřídkách. Vyučoval i děti přistěhovalců z Rumunska a Ukrajiny. Po roce 1968  byl nucen ze školství odejít, vystřídal několik zaměstnání a nakonec skončil v kotelně v Kašperských Horách.  Říká, že tam měl aspoň klid a čas třídit svůj obrovský archiv o mizející Šumavě. Celý život se věnoval sportu  - a to nejen jako učitel tělesné výchovy, ale i člen Horské služby.

Šumavu prochodil křížem krážem, v létě vyrážel na kolo, v zimě na lyže. O historii regionu se zajímá celá desetiletí a o Šumavě píše knížky a natáčí seriál pro internetovou televizi. Dodnes vyráží na dlouhé túry a ve svých příbězích oživuje život staré Šumavy. V Kašperských Horách, kde žije, se s ním sešla redaktorka Marcela Kopecká.