Vítejte, senioři! - Karel Vlach

V sobotu 8. října si připomínáme 100 let od narození Karla Vlacha. V souvislosti s tímto výročím přiblíží slavného dirigenta a vůbec celou jednu éru českého swingu a taneční hudby pražské Museum populární hudby.
V úterý 25. října bude mít v prostorách muzea v centru Kaštan v Praze na Břevnově vernisáž nová výstava s názvem Synové nylonového věku – Karel Vlach a české jazzové a taneční bigbandy.
Kapelník a saxofonista Karel Vlach se narodil v roce 1911. Po studiu na nižší reálce se stal obchodním příručím a zástupcem, v hudbě byl samouk. Od poloviny 30. let působil v amatérské skupině Blue Music, od roku 1937 vedl vlastní soubor Charles Happy Boys, později Blue Boys. Už tehdy se Vlach věnoval swingu. V roce 1939 čítala sestava souboru čtyři saxofony, tři trubky, trombón a rytmiku, později přibyly ještě dva trombóny. Část tehdejšího repertoáru Orchestru Karla Vlacha byla převzatá, část tvořily původní skladby Alfonze Jindry, Jaroslava Moravce, Kamila Běhounka nebo Jiřího Traxlera. V roce 1941 se orchestr vydal na profesionální dráhu, začal hodně vystupovat v rozhlase a nahrávat desky. V době druhé světové války a bezprostředně po ní se Orchestr Karla Vlacha věnoval velkokapelovému swingu ve spolupráci s aranžéry Jiřím Verbergerem, Václavem Pokorným nebo Aloisem Wolfem. Později orchestrem prošli například klavírista Rudolf Rokl, saxofonisté Jaroslav Hájek a Felix Slováček nebo trumpetista Pavel Husička. Karel Vlach zemřel v roce 1986 ve věku 75 let.
My jsme si Karla Vlacha připomenuli dvěma nahrávkami. První pochází z roku 1974 a jde o velký instrumentální hit, původně od amerického orchestru Woodyho Hermana – At The Woodchopper’s Ball.
Druhá ukázka pochází z roku 1946. Píseň Byla jedna holčička s textem Jana Wericha zpívají Allanovy sestry. Hraje Orchestr Karla Vlacha.
Připravil Milan Tesař