Vyšívání v Zašívárně

 Vyšívání v Zašívárně

Pořad v souvislostech


Zašívárna. Vyšívací babičky z Brna
Audioarchiv

Šárka Syslová a Hana Lísalová z Brna propadly vyšívání a do své dílny pozvaly i takzvané vyšívací babičky. Jak kombinovat moderní vzory se starými technikami? I to učí na svých workshopech. A o tom všem hovořily v pořadu Vítejte, senioři v pondělí 2. března od 9. hodiny dopolední na vlnách Proglasu.

Šárka Syslová a Hanka Lísalová stojí za projektem brněnské komunitní dílny, kterou nazvaly Zašívárna. Obě mají vztah k ručním pracem a už několik let si k nim odskakují od práce zaměstnaných manažerek.

Vyšívají neobvyklé vzory technikou, která připomíná malbu štětcem. Ozdobí svým zákazníkům na přání kšandy, tašku nebo svatební šaty. Jejich vzory najdete i ve vyšívacích sadách, které samy navrhují.

A protože vždycky toužily po tom, aby jejich práce měla i sociální rozměr, oslovily i starší zkušené dámy, aby jim s jejich zakázkami pomohly. Dávají tak práci takzvaným vyšívacím babičkám z celé České republiky. A rády by svou dílnu otevřely všem, které práce rukama baví a inspiruje.

Ve druhé části pořadu zavítáme do pražské Domoviny a navštívíme Centrum celoživotního vzdělávání, které představí jeho zakladatelka Dana Steinová. O tom, proč je potřeba trénovat mozek i po devadesátce, budeme mluvit s nejstaršími účastníky kurzů.

Zasivarna_vysivka1

Zasivarna_interier

Zasivarna_vysivka2