Anna Franková: Deník

Anna Franková: Deník
30. ledna 2009 Knihovnička Proglasu Autor: Marie Blažková

28. ledna nacházíme v kalendáři Den památky obětí holocaustu. I letos si celý civilizovaný svět  připomněl datum osvobození koncentračního tábora Osvětim v roce 1945. V knihovničce Proglasu se vracíme k tomuto dni ohlédnutím za knihou, která otřásla svědomím Evropanů  a stala se jedinou památkou na ukrývanou čtrnáctiletou dívenku z Amsterodamu, která zaplatila smrtí za svůj židovský původ. Poslouchejte v neděli 1. února ve 13.20 a v pátek 6. února v 9.30.

Příběh Anny Frankové otřásl svědomím světa, když Otto Frank, Annin otec a jediný přeživší z celé rodiny  zveřejnil po válce její deník.  Anna jej začala psát jako bezstarostná školačka a vzala jej s sebou i do úkrytu, který pan Frank vybudoval pro svou rodinu a několik přátel v zadním traktu své amsterodamské firmy.  Někteří lidé z firmy o úkrytu věděli a zásobovali dobrovolné vězně potravinami a vším potřebným, na samém sklonku války však někdo skrýš vyzradil a vydal tak ukrývané lidi gestapu. Velmi smutné je i to, že udavačem musel být nějaký Holanďan, který se propůjčil ke  spolupráci s německými okupanty.  V této souvislosti nezapomínejme, že i v českém národě se za války našlo mnoho kolaborantů, kteří pro svůj prospěch udávali  spoluobčany a dokonce se  aktivně podíleli na pronásledování svých židovských sousedů. Norimberské zákony, které byly vnuceny protektorátní vládě,  doplňovali  čeští zákonodárci dobrovolně dalšími vyhláškami a nařízeními, které ztrpčovaly českým Židům již tak těžký život. Byla tak přijata například vyhláška, že Židům není dovoleno prodat čepice nebo cibuli. Pro ilustraci si přečtěme úryvek z  deníku mladého židovského chlapce, který žil za okupace v Praze, byl básníkem a ani on se konce války nedočkal. Měl vlastně štěstí: omylem jej srazilo německé auto... 

"Být Židem znamená....

Nesmím vycházet z domu po osmé hodině večerní.

Nesmím si najmout samostatný byt.

Nesmím se stěhovat jinam než do Prahy I. nebo V. a to jako podnájemník.

Nesmím chodit do vináren, kaváren, hostinců, biografů, divadel a na koncerty, kromě jedné nebo dvou kaváren, pro mne vyhrazených.

Nesmím chodit do parků a sadů.

Nesmím chodit do městských lesů.

Nesmím se vzdalovat za obvod Prahy.

Nesmím (tudíž) jet domů, do Kutné Hory a nikam jinam, leda na zvláštní povolení gestapa.

Nesmím jezdit v motorových vozech tramvají, jen v posledním vlečném voze, a má-li tento střední vstup, tedy jenom v zadní polovině.

Nesmím nakupovat v jakýchkoli obchodech jindy, než mezi 11. a 13. a mezi 15. a 17. hodinou.

Nesmím hrát divadlo a být jakkoli veřejně činný.

Nesmím být členem žádných spolků.

Nesmím chodit do jakékoli školy.

Nesmím se společensky stýkat se členy Národního souručenství a oni se nesmějí stýkat se mnou, nesmějí se se mnou zdravit, zastavovat a mluvit o věcech jiných než nutných (při nákupech apod.)."

(Deník Jiřího Ortena, 27.X.1940)

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!