Čína v deseti slovech

Čína v deseti slovech
13. března 2021 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Knihu autobiografických esejů současného čínského prozaika Jü Chua představíme v Knihovničce Proglasu. Poslouchejte v neděli 14. března ve 13.30, opakujeme v sobotu 20. března od půl druhé odpoledne.

Jü Chua (1960 je hvězdou současné čínské literatury, jehož romány jsou hojně překládány do mnoha světových jazyků. V případě Číny v deseti slovech se ovšem nejedná o román, nýbrž o eseje, a to eseje autobiografické. Čínská velmoc v nich ovšem není "pouze"  popisována, jak jsme zvyklí z podobných úvah některých evropských intelektuálů, Čína je zde palčivě zakoušena.

V čem se může tvorba Jü Chua dotknout českého nebo šířeji středoevropského čtenáře? V čem nám prožitek "revoluční", komunistické Číny připomíná naše vlastní dějinná traumata? Který z deseti pojmů, kterými se Jü Chua zabývá, má nejvíc co do činění s naší současnou politickou realitou? 

Nad knihou se společně zamýšlejí redaktorka Hana Svanovská a literární vědec Jiří Trávníček. Ukázku načetl Daniel Blažke. 

NyníPísničky k usínání
Píseň: Auxilium christianorum (2009); Interpret: Royal Philharmonic Orchestra, Philharmonic Academy of Rome, Benedict XVI; Album: Benedict XVI: Alma mater
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Kolem se toč
01:05Komorní hudba
02:00Zrcadlo týdne

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony