Deset pandemických lekcí

Deset pandemických lekcí

Pořad v souvislostech


Fareed Zakaria: Deset lekcí pro postpandemický svět
Budeme vysílat

Pavel Hošek: Ve víru Velkého tance
Jan Čep - Henri Pourrat: Vzájemná korespondence
Jan Čep - Henri Pourrat: Vzájemná korespondence
Vysílali jsme


Pavel Hošek: Ve víru Velkého tance

Kamila Hladká: Sestry

Kamila Hladká: Sestry
Audioarchiv
16. července 2021 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Knihu známého amerického politologa Fareeda Zakarii "Deset lekcí pro postpandemický svět" představí aktuální Knihovnička Proglasu. Poslouchejte v neděli 18. července o půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 24. července ve 13.30.

Zatímco kniha britského anglikánského kazatele N. T. Wrighta Bůh v karanténě niterně popisovala možné důsledky pandemie pro současného křesťana a publikace známého historika Timothyho Snydera Nemocná Amerika oscilovala spíše k osobnímu svědectví o kolapsu amerického zdravotního systému, který pandemii nahrál do karet, Fareed Zakaria na to jde ještě trochu odjinud: v deseti faktograficky pečlivě koncipovaných kapitolách se snaží postihnout základní rysy toho, jak pandemie obnažila některé naše ještě před pár desetiletími samozřejmě sdílené jistoty a do jaké míry nás nutí některé věci znovudefinovat nebo rovnou přehodnocovat.

Rodák z indické  Bombaje Fareed Zakaria, tedy de facto přistěhovalec nebo migrant, se politickým systémem v USA zabývá po léta a snaží se ho vnímat jak v historickém, tak mezinárodním kontextu. Závěry, ke kterým v souvislosti s pandemií dochází, se ale dají aplikovat de facto na jakýkoli stát, který pandemií prošel. Jako bytostný liberál je samozřejmě velmi citlivý na projevy něčeho co nazývá „plutokratickým populismem“, do USA definitivně importovaným skrze osobu dnes už bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Narozdíl od Timothy Snydera ale Trumpa vnímá jako dočasnou divadelní figuru, která sice  velmi nebezpečně symbolizuje řadu antidemokratických fenoménů, na které společnost ve Spojených státech zkrátka není zvyklá, ale ke kterým latentně směřovala celá desetiletí. Zároveň přitom pečlivě analyzuje hlubší příčiny daného stavu...

Nad knihou se zamýšlí redaktorka Hana Svanovská, ukázky načetl Filip Breindl.

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony