Knihovnička: Americká modlitební příručka

Knihovnička: Americká modlitební příručka

Pořad v souvislostech


Lucius Shepard: Americká modlitební příručka
Budeme vysílat

Debra Hirsch: Svatý sex
Krvavý Bronx
Krvavý Bronx
Vysílali jsme


Debra Hirsch: Svatý sex

Petra Dvořáková: Vrány

Petra Dvořáková: Vrány
Audioarchiv
7. května 2020 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Prózou amerického autora Lucia Sheparda "Americká modlitební příručka" se aktuálně zaobírá Knihovnička Proglasu. Poslouchejte v neděli 10. května o půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 16. května ve 13.30.

Kniha, o níž budeme hovořit, se příliš nepodobá ničemu, čemu se v našich pořadech obvykle věnujeme. Hlavnímu hrdinovi Wardlinu Stuartovi se přihodí dosti absurdní věc: začne se v průběhu desetiletého vězení modlit, aniž by věřil v Boha v křesťanském slova smyslu. Modlí se tedy z vlastních sil a tyto „modlitby“, kterým on sám říká „modlitace“ (možná aby zdůraznil jejich nezakotvenost, něco na pomezí náboženství a východních duchovních proudů) m začínají vycházet. Snad parodie na "evangelium prosperity", které známe právě z USA? Každopádně je hlavní hrdina určitým demystifikátorem nejen druhých, ale i sebe sama. Jeho postoj k životu je v něčem velmi lidský, v průběhu čtení k němu možná ucítíte stále větší empatii – prostě člověk, který touží po lásce, štěstí, možná v něčem i majetku, má jednoduše „žízeň po životě“…

Nad knihou se společně zamýšlejí redaktorka Hana Svanovská a redaktorka TWR Lucie Endlicherová, ukázku načetl olomoucký redaktor Michal Štverák.