Knihovnička: Evropa Karla Skalického

Knihovnička: Evropa Krla Skalického
8. března 2019 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Novou knihu významného česko-římského teologa Karla Skalického představíme v aktuální Knihovničce Proglasu. Poslouchejte v neděli 10. března o půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 16. března ve 13.30.

Teolog, vědec a spisovatel, katolický kněz a emeritní profesor Papežské lateránské univerzity v Římě a Teologické fakulty v Českých Budějovicích Karel Skalický se letos v květnu dožívá pětaosmdesáti let. V téměř čtyřsetstránkovém aktuálním svazku z nakladatelství Trinitas opět dobývá osobitě smělými myšlenkovými výboji nejen další vertikální metu svého psaní, ale především srdce po zakotvení v Bohu toužícím čtenáři. Srdce lačnící po neotřelém, ale zároveň v původním smyslu slova konzervativním pohledu na dějiny církve, Evropy i moderního českého státu. Vlastní pojetí smyslu evropských i českých dějin vnímá v pětiúhelníku revolucí, které se přehnaly naším kontinentem od chvíle, kdy se radostná zpráva o Kristově vzkříšení rozšířila mimo lokalitu, v níž byla započata. Představuje ho revoluce papežská, protestantská, měšťanská, socialistická a sametová. Ale to není vše...

Nad tím, v čem tkví největší síla dlouho očekávané knihy se zamýšlí redaktorka Hana Svanovská, ukázky načetl Filip Breindl.