Knihovnička: Hubert Wolf o celibátu

Knihovnička: Hubert Wolf o celibátu
13. listopadu 2020 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Poutavou studii německého historika Huberta Wolfa s názvem "Celibát" otevřeme v aktuální Knihovničce Proglasu. Poslouchejte v neděli 15. listopadu o půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 21. listopadu ve 13.30.

Jednašedesátiletý německý historik Hubert Wolf je u nás známý díky titulům KryptaKonkláve nebo Případ Sant'Ambrogio: Utajený skandál římských řeholnic. Jeho texty se vyznačují hlubokou erudicí, ale zároveň čtivým a esejistickým stylem, díky nimž dokáže přitažlivě přiblížit některé problematické kapitoly dějin katolické církve. V případě čerstvě přeložené knihy Celibát, kterou vydalo nakladatelství Prostor, nám v šestnácti kapitolách předkláda šestnáct tezí, které z různých úhlů pohledu zkoumají požadavek na duchovní osoby, který je mnohými dodnes považován za jakýsi „drahokam“ katolické církve.

Proč je kritické zkoumání dříve nezpochybnitelného jevu dnes tolik potřeba?V čem spočívá hlavní rozpor mezi vyzdvihovaným ideálem a reálnou praxí? Jak byl celibát vnímán o pár století zpět? A proč byl tak málo diskutován na jinak přelomovém 2. vatikánském koncilu? Právě tyto i další otázky, které Hubert Wolf klade sám sobě i čtenářům, vedly ke společnému zamyšlení nad jeho knihou redaktorku Proglasu Hanu Svanovskou a jejího hosta, kněze, teologa a církevního historika Tomáše Petráčka. Ukázky načetl Jan Krbec.