Knihovnička: Jan Nepomucký za normalizace

Knihovnička: Jan Nepomucký za normalizace
20. září 2019 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Román slovenského prozaika Pavola Rankova "Legenda o jazyku" připomene aktuální Knihovnička Proglasu. Poslouchejte v neděli 22. září ve 13.30, opakujeme v sobotu 28. září o půl druhé odpoledne.

Pavol Rankov (*1964) věru není žádným literárním začátečníkem. Jeho prózy se čtou a reflektují  nejen na sousedním Slovensku, jak o tom svědčí středoevropská literární cena Angelus udělená roku 2014 a překlady do řady cizích jazyků, Rankovovi může dobře rozumět v podstatě jakýkoli Evropan slušně poučený o dějinách posledních sedmdesáti, osmdesáti let. Je tedy vcelku logické, že počínaje rokem 2013 vychází zásluhou nakladatelství Host už třetí jeho román v češtině. Proč by nás měla zajímat i na Slovensku vloni, v Čechách letos vydaná Legenda o jazyku s podtitulem Nepomucký 1972?

Pětapadesátiletý Rankov, jinak vysokoškolský učitel v oboru knihovnictví, moc dobře ví,
jak by měla fungovat struktura prozaického textu.  V románu se pokusil propojit metodou „zrcadlení“ atmosféru konce 14. století, tedy krizi českého státu v době problematického vládnutí Václava IV. spojenou s radikalizováním některých otázek křesťanské víry těsně před nástupem husitství a počínající normalizaci, která následovala po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa roku 1968. Činí tak prostřednictvím příběhu čtyř studentů historie, dvou Čechů a dvou Slováků, kterým se v průběhu prvních týdnů prvního  semestru na kádrově čerstvě glajchšaltované Filozofické fakultě Karlovy univerzity rozpadají pod rukama nejen mladistvé ideály ohledně jejich budoucího povolání, ale v ještě zlověstnějším tempu, bohužel, také vlastní životy.

Nad knihou se zamýšlí redaktorka Hana Svanovská, ukázky načetl Igor Dostálek.

NyníKomorní hudba
Skladba: Duetto číslo 2 pro housle a fagot - Largo; Autor: Paganini Nicolo; Sóla: Eret Pavel - housle, Leblois Franck - fagot
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.