Knihovnička: Magorova těsná skořápka

Knihovnička: Magorova těsná skořápka
24. listopadu 2017 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Dlouho očekávanou monografii z nakladatelství Torst představí aktuální Knihovnička Proglasu. Poslouchejte v neděli 26. listopadu ve 13.20, opakujeme v pondělí 27. listopadu ve čtvrt na jedenáct dopoledne.

Redaktor názorového týdeníku Respekt Marek Švehla zúročil takřka šestiletou práci a vydal pod názvem Magor a jeho doba monografii nejen o Ivanu Martinu Jirousovi. Ta funguje především v konturách smutného svědectví o tísnivé atmosféře československé normalizace 70. a 80. let.

Jak sám autor autor v předmluvě přiznává, Ivan Martin Jirous (1944-2011) byl pro něj osobně především tvůrcem, potažmo hrdinou podzemní kultury. Alfou i omegou celé knihy se tak stává muž s přezdívkou „Magor“ coby umělecký vedoucí a inspirační pramen zakázaných Plastic People of The Universe, a taky neúnavný provokativní symbol „moci bezmocných“ v době opětovného utužování komunistické totality po roce 1968. Jenže – je tato Jirousova podoba roztažená do více než pěti set stran tou jedinou autentickou? Co knize chybí a co v ní naopak přebývá? Nad tím se společně zamyslí redaktorka Hana Svanovská a literární vědec Jiří Trávníček. Ukázku načetl Filip Breindl.