Knihovnička: Moje stoleté Československo

Knihovnička: Moje stoleté Československo

Novinka Moje stoleté Československo obsahuje 14 rozhovorů s výjimečnými osobnostmi, které na vlastní kůži prožívaly zásadní okamžiky našich dějin. V prosinci roku 2018 ji vydal novinář Radek Gális.  

galis

Autor se v novinařině pohybuje od začátku 90. let. Pracoval pro Svobodné slovo, Deník, přispívá do Katolického týdeníku. Za poslední ani ne dva roky zúročuje dosavadní třicetiletou praxi: V květnu 2017, dva měsíce po odchodu na věčnost Miloslava kardinála Vlka vydává titul Náš kardinál – jihočeské vzpomínky na Miloslava Vlka. V prosinci téhož roku publikuje rozhovory s jihočeskými příslušníky Pomocných technických praporů s názvem Černí baroni od Černé věže. Kniha Moje stoleté Československo prochází tiskařským lisem v prosinci 2018 a souběžně (v únoru 2019) se tiskne titul Rozpůlená srdce aneb Život mezi Československem a Izraelem (rozhovory s osobnostmi židovského původu).

Kniha Moje stoleté Československo zachycuje příběhy osobností, které zakoušely První válku, prošly nacistickým odbojem, komunistickými lágry i šikanou normalizace. Některé z rozhovorů byly kdysi zkráceně publikovány, jiné vycházejí vůbec poprvé. Bohatá obrazová příloha doplňuje mozaiku příběhů, individuálních velmi silných zápasů o svobodu fyzickou i nezávislost myšlenky a slova.galis_kniha 

Někteří čtenáři možná mohou postrádat podrobnější úvod, kde by autor vysvětlil, s jakými respondenty hovořil, proč si vybral právě je a co je z jeho pohledu publikovatelné. Nastíněné otázky se pokusíme zodpovědět v rámci Knihovničky Proglasuneděli 3. března 2019 od 13.30. Těšit se můžete také na ukázku z knihy, kterou vybral a pro Proglas načetl herec Jihočeského divadla René Šmotek. Na slyšenou se těší Jitka Skřičková.

 

NyníKomorní hudba
Skladba: Duetto číslo 2 pro housle a fagot - Rondo; Autor: Paganini Nicolo; Sóla: Eret Pavel - housle, Leblois Franck - fagot
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.