Knihovnička: O Miladě Horákové

Knihovnička: O  Miladě Horákové
14. srpna 2020 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Novou knihu redaktora a komentátora Daniela Anýže představí aktuální Knihovnička Proglasu. Poslouchejte v neděli 16. srpna o půl druhíé odpoledne, opakujeme v sobotu 22. srpna ve 13.30.

Nová kniha redaktora Daniela Anýže slibuje širší pohled na rodinné zázemí Milady Horákové, ale především doplňuje méně známé kontexty; totiž osudy dalších členů její rodiny Horákových. Nutno totiž podotknout, že teprve v těchto průhledech se celý příběh odvážné političky uzavírá, dovršuje a zároveň nabývá smyslu, díky němuž existují vážné důvody vnímat ho jako inspiraci do dnešních dnů.

Jistě, Daniel Anýž není prvním publicistou, který připomíná osudy Horákové neméně odvážného, byť trochu jiným způsobem společensky angažovaného manžela Bohumila; učinil tak již Luděk Navara ve svém televizním, a posléze i knižním cyklu Příběhy železné opony. Důležité ale je, že v rámci uceleného a stylisticky  jednoduchého dokumentárního vyprávění, které nepotřebuje dlouhých názorových komentářů, výkladů a vsuvek ze strany autora o to více vynikne síla i překvapivá naděje celé tragédie, která, doufejme, bude trvalou inspirací pro současné i příští generace...

Nad knihou se zamýšlí redaktorka Hana Svanovská, ukázyk načetl Filip Breindl.