Knihovnička: Orkova selfíčka

Knihovnička: Orkova selfíčka
25. září 2020 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Novou knihu Marka Orka Váchy představí aktuální nedělní Knihovnička Proglasu. Naladíte v neděli 27. září o půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 3. října ve 13.30.

Zatímco v loňské Jízdě v levém pruhu jsme společně s Orkem a jeho blízkým přítelem Jožinem Valentou bilancovali a vraceli se k Orkovým odborným, kněžským i obecně formativním kořenům, knížečka s mírně provokativním názvem Selfíčka kombinuje to nejlepší z jeho rukopisu posledního desetiletí. Najdeme zde jak niterné výpovědi ve stylu Modlitby argentinských nocí, tak dlouhé, ale přitom lehce nahozené apelativní věty po způsobu nenásilně didaktických Nevyžádaných rad mládeži. S tím rozdílem, že v krátkých textových útvarech, se kterými pracuje Orko tentokrát, se mohl autor ještě více zanořit do poloh intimních, meditativních až otevřeně lyrických.  A pokud se do nich necháme pozvat, dostaví se úžas, který dobře známe třeba z průniku dvojího domova Jana Čepa: teď, ale už ne tady, tam, ale ještě ne tak úplně.

Orko ani tentokrát nevybočuje ze svých ozkoušených, oblíbených a zaníceně komentovaných témat. Znovu a znovu nás chce zapalovat pro víru, stále intenzivněji odhalovat zdánlivou samozřejmost stvořeného, abychom se skrze ni dotkli nesamozřejmosti tvůrčí a milosrdné lásky našeho Stvořitele...

Nad knihou se zamýšlí redaktorka Hana Svanvská, ukázky načetl Daniel Blažke.