Knihovnička: Po boku Josefa Toufara

Knihovnička: Po boku Josefa Toufara
20. března 2020 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Znovu za umučeným číhošťským farářem P. Josefem Toufarem se vydáme v premiérové Knihovničce Proglasu. Poslouchejte v neděli 22. března ve 13.30, opakujeme v sobotu 28. března o půl druhé odpoledne.

Nejedná se tak trochu o nadbytečně opakovaná, dávno známá „toufarologia“? Nepřevypráví se, jen v jiném formátu, to, co už jsme si tak autenticky čtenářsky prožili u zanícených odstavců prvních dvou toufarovských monografií? Další kniha Miloše Doležala Když není motorka, lépe chodit pěšky je určena v první řadě „pokročilým“ toufarovcům a určitě si ji skvěle  vychutná ten, kdo má za sebou minimálně návštěvu Číhošti, Zahrádky nebo událostmi i lidmi osudově propojeného premonstrátského kláštera v Želivi.  Skrze přesné GPS lokace, ale hlavně srovnáním dobových i současných fotografických snímků se vizuálně ocitáme přímo uprostřed všednodennosti našeho hlavního hrdiny. Skutečnost, že už známe rozuzlení celého příběhu, v sobě ale zároveň skrývá možnost, že se budeme daleko víc soustředit na vedlejší postavy několikrát přehraného dramatu -  a ono to s přibývajícími stránkami a postupně se nabalujícími fotografiemi funguje vlastně ještě intenzivněji, než v rámci původního „prostého“ vyprávění...

Nad novou "toufarovskou" vlastivědou se zamýšlí redaktorka Hana Svanovská, ukázky načetl herec a moderátor Igor Dostálek.