Knihovnička: Rybář na poušti

Knihovnička: Rybář na poušti
11. září 2020 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Fejetony a jiné texty P. Jana Rybáře si představíme v aktuální Knihovničce Proglasu. Poslouchejte v neděli 13. září o půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 19. září ve 13.30.

Název svazku – Rybář na poušti - velmi dobře vystihuje způsob, jakým se devětaomsdesátiletý Jan Rybář dotýká či přímo dychtivě chápe některých témat. Jeho pastorační úsilí je hluboce vkořeněno do autentické a intelektuální poctivosti
a charakteru dávných východočeských písmáků, a zároveň svobodně prorůstá naší mnohdy polámanou všednodenností, kterou má duchem stále více mladý jezuita, osahanou až „na dřeň" jak u sebe, tak u druhých. Mnohá témata budou provokovat: hned v několika textech se otevřeně a bez vytáček vyjadřuje k velmi bolavé a stále nezvládnuté situaci v naší církvi; totiž k pastoraci rozvedených a podruhé sezdaných. V jiných se zase dočkáme velmi ostré reinterpretace některých teologických klišé. Jakoby na nás "hlasem volajícího na poušti" chtěl zakřičet: přestaňte fňukat a vymlouvat se, zvedněte pozadí a vydejte se na cestu! Jedině pak totiž budete moci spolu s žalmistou zvolat:  „Okuste a vizte, jak je Hospodin dobrý“!

Nad knihou se zamýšlí redaktorka Hana Svanovská, ukázky načetl Vladimír Kintr.