Knihovnička: Sjednocená Evropa podle Judta

Knihovnička: Evropské vyhlídky
31. července 2020 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Překlad jednoho staršího textu britského historika, esejisty a vlivného politického komentátora Tonyho Judta představíme v Knihovničce Proglasu. Poslouchejte v neděli 2. srpna od půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 8. srpna od 13.30.

 Text s názvem "Velká iluze?" a podtitulem "Esej o Evropě" tvoří tři části a jedná se o reflexi nad tehdejším stavem sjednocující se Evropy z pohledu roku 1996. Zatímco první část je jakýmsi historickým exkursem do poválečného vývoje v západní Evropě po r. 1945, druhá zkoumá Judtovo jiné oblíbené téma, středovýchodní Evropu, v té poslední si slovutný historik poněkud zaprorokoval.  Proč stojí za to ho ještě dnes překládat do češtiny a číst? Co si může český čtenář dnes odnést z prostřední části věnované středovýchodoevropskému prostoru? A proč jsou texty Tonyho Judta, který zemřel již před deseti lety, stále hojně čteny a reflektovány?

Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět společně redaktorka Hana Svanovská a literární vědec a čtenářolog Jiří Trávníček, ukázku z knihy načetl Filip Breindl.