Knihovnička: Tři jablka spadlá z nebe

Knihovnička: Tři jablka spadlá z nebe

Pořad v souvislostech


Narine Abgarjanová: Tři jablka spadlá z nebe. Román o životě, který je třeba přijmout s vděčností
Budeme vysílat

Rob Bell: Láska vítězí
Richard Rohr: Univerzální Kristus
Richard Rohr: Univerzální Kristus
Vysílali jsme


Rob Bell: Láska vítězí

Hubert Wolf: Celibát

Hubert Wolf: Celibát
Audioarchiv
31. října 2020 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Knihu arménské prozaičky Narine Abgarjanové "Tři jablka spadlá z nebe" představíme v aktuální Knihovničce Proglasu. Poslouchejte v neděli 1. listopadu ve 13.30, opakujeme v sobotu 7. listopadu o půl druhé odpoledne.

Román devětačtyřicetileté arménské autorky Narine Abgarjanové vydalo před několika týdny nakladatelství  Prostor – a byla to dramaturgicky ještě šťastnější volba, než by se mohlo na první dobrou zdát. Nakladatelský podtitul zní román o životě, který je třeba přijmout s vděčností a ve zkratce vystihuje, s jakým vnitřním naladěním bychom se do něj asi měli pustit. Odpadne nám při něm luštění jakýchkoli společensko-politických jinotajů, takže se můžeme o to víc soustředit na svobodomyslně, rozjíveně a místy až rozkošnicky vyprávěný příběh – ovšem pod podmínkou, že jeho legendický až pohádkový charakter přijmeme beze zbytku hned od začátku.

Struktura textu je rozdělena na tři části, v nichž se prolínají neobyčejně obyčejné osudy lidí z jedné vesnice v arménských horách. Ústřední postavy jsou z hlediska naší obvyklé  perspektivy vybavené neuvěřitelnou schopností; dokáží na neočekávané tragické zlomy bezohledně vtrhující do jejich prosté  každodennosti nejen s pokorou přikývnout, ale především; zvládnou se znovu zvednout, přizpůsobit snové situaci a trpělivě začít znovu. Ať už je to stárnoucí Anatolie a její muž Vasilij, na nichž se neotřele realizuje starozákonní zaslíbení pro Abrahama a Sáru, nestoři místního starobylého rodu Vano a Valinka, kteří symbolizují  šťastné pokračování tajuplné rodové kontinuity nebo bylinkářka Jasaman a její muž Ovanes, dobrotiví a nezištní podporovatelé svých sousedů, všichni jsou obdarováni nevídanou životodárnou plnokrevností...

Nad knihou se zamýšlí redaktorka Hana Svanovská, ukázky načetla Radka Rozkovcová.