Knihovnička: Ty jsi kněz navěky

Knihovnička: Ty jsi kněz navěky

Pořad v souvislostech


Zdeněk Jančařík: Ty jsi kněz navěky. Rozhovor s Ludmilou Javorovou
Budeme vysílat

Rob Bell: Láska vítězí
Richard Rohr: Univerzální Kristus
Richard Rohr: Univerzální Kristus
Vysílali jsme


Rob Bell: Láska vítězí

Hubert Wolf: Celibát

Hubert Wolf: Celibát
Audioarchiv
6. listopadu 2020 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Knihu rozhovorů salesiána Zdeňka Jančaříka s ženou tajně vysvěcenou na kněze Ludmilou Javorovou představí premiérová Knihovnička Proglasu. Poslouchejte v neděli 8. listopadu ve 13.30, opakujeme v sobotu 14. listopadu o půl druhé odpoledne.

Když se u nás v devadesátých letech začalo mluvit o skryté církvi, její roli v době komunistického režimu a o něco méně ochotně o začlenění jejích aktivistů do struktur církve oficiální, neobešlo se to, alespoň v Brně, bez hojného skloňování jména Ludmila Javorová. Není divu: byla a dosud je jedinou ženou, vysvěcenou na kněze v rámci katolického ritu. A vzhledem k tomu, že se tak stalo v rámci nekonformního společenství Koinótés a z rukou tak nejednoznačně přijímané osobnosti, jako byl tajně vysvěcený biskup Felix Davídek, poskytlo to příležitostí k emocionálně zabarveným diskusím dost
a dost.Když se k některým těmto polemikám člověk po letech vrací, má skoro pocit, že nejrůznější pomluvy, zejména z ženské části českého a moravského katolictva, které se tenkrát na hlavu Ludmily Javorové snesly, by vydaly na samostatnou knihu. 

My se ovšem budeme v aktuální Knihovničce věnovat jiné publikaci, s touto nepřehlédnutelnou osobností bezprostředně související; kniha s vzhledem k tématu jen mírně provokujícím názvem Ty jsi kněz navěky obsahuje rozhovory, které s Ludmilou Javorovou v průběhu letošního roku vedl kněz-salesián, momentálně působící v Brně, Zdeněk Jančařík.

Představí ji redaktorka Hana Svanovská, ukázky načetla Marcela Kopecká.