Knihovnička: Ve stopách papeže Františka

Knihovnička: Ve stopách papeže Františka
20. února 2021 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Nad aktuální knihou italského teologa a kněze Alvara Grammaticy pouvažujeme v nejbližší Knihovničce Proglasu. Poslouchejte v neděli 21. února ve 13.30, opakujeme v sobotu 27. února o půl druhé odpoledne.

Alvaro Grammatica, člen komunity Koinónia sv, Jana Křtitele, vychází ve svých psaných exerciciích důsledně z papežových oficiálních textů - tedy exhortací Evangelium gaudii, Amoris laetitia, Gaudete et exsultate a encykliky Laudato si. Snaží se postihnout nejdůležitější výzvy papeže Františka, které se obracejí k současné podobě křesťanství. V této souvislosti je nejvíc prostoru věnováno textu z roku 2013 Evangelium gaudii, a také některými problematicky přijímané exhortaci o rodině Amoris laetitia. Alvaro Grammatico se soustředí na papežovy důrazy, které nejsou v českém teologickém kontextu ještě zdaleka samozřejmé  - na integrální, a nikoli "dobyvačnou" evangelizaci, a také na jednu z největších výzev papežova pontifikátu - tzv. "teologii něhy". 

Nad knihou se společně zamýšejí redaktorka Hana Svanovská a teolog a publicista Zdeněk A. Eminger. Ukázku načetl Daniel Blažke.