Nemocná Amerika

Nemocná Amerika

Pořad v souvislostech


Timothy Snyder: Nemocná Amerika
Budeme vysílat

Jakuba Katalpa: Zuzanin dech
Josef Beránek, Jan Sokol: Odvaha ke svobodě
Josef Beránek, Jan Sokol: Odvaha ke svobodě
Vysílali jsme


Jakuba Katalpa: Zuzanin dech

Alvaro Grammatica: Ve stopách papeže Františka

Alvaro Grammatica: Ve stopách papeže Františka
Audioarchiv
12. února 2021 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Poslední knihou amerického historika Timothyho Snydera se zaobírá aktuální Knihovnička Proglasu. Poslouchejte v neděli 14. února 2021 ve 13.30, opakujeme v sobotu 20. února 2021 o půl druhé odpoledne.

Nemocná Amerika. Tak se jmenuje nejnovější kniha současného amerického historika, Timothyho Snydera (*1969), jinak specialisty na dějiny středovýchodní Evropy 20. století, autora tak skvělých knih, jako jsou v r. 2013 vydané Krvavé země nebo Cesta k nesvobodě z roku předloňského. Nová Snyderova kniha ovšem míří trochu jinam, a to nejen žánrově.

Snyder umí skvěle propojovat dějiny 20. století, a to nejen v našem zeměpisném prostoru, se současnými politickými trendy, a to především těmi, které podrývají dnes už nesamozřejmou liberální demokracii. Kniha je velkou obžalobou dnes již bývalého ameriského prezidenta Donalda Trumpa, jeho postojů, oligarchických praktik a populismu, v čemž Snyder navazuje na svou knihu Tyranie. Kvůli palčivé osobní zkušenosti s americkým zdravotnickým systémem, který učinil těsně před začátkem koronavirové pandemie, se podíval nepříjemně zblízka na to, jak v USA přestává fungovat demokratický systém na jeho lokální úrovni...

Nad knihou se společně zamýšlejí redaktorka Hana Svanovská a a kněz a církevní historik Tomáš Petráček. Ukázku z knihy načetl Daniel Blažke.