Papež František v nové knize Proti válce vybízí k odvaze budovat mír

Papež František v nové knize Proti válce vybízí k odvaze budovat mír
5. května 2023 Knihovnička Proglasu Autor: Iva Horká

Hlava katolické církve papež František se v knize Proti válce – Odvaha budovat mír zamýšlí nad hlubokými motivy válek a jejich dopadem na lidstvo. Papežovo „ne válce” je stejně radikální a rozhodné jako jeho předchůdců, a není motivováno politicko-diplomatickými kalkulacemi ani zainteresovaným postojem.

V knize reflektuje utrpení obětí na Ukrajině, dívá se do tváří těch, kdo trpěli válkou v Iráku, mluví o historických událostech v Hirošimě a neslýchaném odkazu dvou světových válek 20. století. František vidí, že v chamtivosti po moci, v mezinárodních vztazích ovládaných vojenskou silou, v okázalosti válečných arzenálů se skrývají hluboké motivy válek, které dodnes potřísňují planetu krví. Odmítá střety, které rozsévají smrt, zkázu a zášť, protože ty přinášejí pouze novou smrt a novou zkázu ve spirále, kterou může ukončit pouze obrácení srdcí.

Papež je ochoten pro to, co říká, udělat maximum, co mu jeho úřad umožňuje, ba možná i co neumožňuje – vzpomeňme na neslýchanou osobní návštěvu papeže na ruském velvyslanectví při Svatém stolci. „Druhý den války jsem šel na ruské velvyslanectví u Svatého stolce říct, že jsem ochoten jet do Moskvy, pokud mi Putin dá prostor k jednání. Lavrov mi napsal, že děkuje, ale teď není vhodná doba. Putin ví, že jsem k dispozici. Ale jsou tam imperiální zájmy, nejen ruského impéria, ale i impérií jinde. Právě impéria staví národy na druhé místo,“ říká papež.

Knihu uspořádal známý italský vatikanista Andrea Tornielli a vychází z Františkových projevů a rozhovorů během jeho pontifikátu.

Představí ji Ivo Lukáš, spolumajitel nakladatelství Lukáš a syn, která knihu vydala v dubnu 2023. Přeložila ji Karolina Křížová.

Pořad na Proglasu uvedeme premiérově v sobotu 6. května 2023 ve 13.30, a v repríze v neděli 7. května 2023 v 5.30.

Poté kdykoliv v audioarchivu na našem webu a také na SpotifyGoogle Podcasts nebo iTunes.

proti valce_papez-obalka-web

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!