Scénář Knihovničky z neděle 11. listopadu 2007

16. listopadu 2007 Knihovnička Proglasu Autor: Zdeněk Drštka

Walter Brugger a kol.: Filosofický slovník – připravil Zdeněk Drštka

Filosofický slovníkV jedné z předchozích Knihovniček jsme se zabývali díly s filosofickou tématikou. Snad jsme alespoň částečně zahnali ostych, který mnozí lidé chovají vůči tomuto vědnímu oboru. A možná jsme v někom i vzbudili zájem o filosofii.

Pokud patříte k těm, kdo se rozhodli rozšířit si obzory i na poli filosofické vědy, chceme právě vám říci, že jste se ocitli na nesnadné, byť neobyčejné a krásné cestě. Filosofie je věda dosti náročná – a jednou z překážek může být i její pojmový aparát.

Filosofická terminologie je komplexní a propracovaná; někdy používá obecně známé výrazy, jimž však dává nový význam, odlišný od běžného použití. Jindy se uchyluje ke tvorbě novotvarů, jejichž význam na první pohled není zcela zřejmý. A vzhledem ke své antické tradici využívá hojnost termínů původem z klasických jazyků.

Právě proto vám při studiu filosofie, ať již z profesních důvodů nebo ze zájmu, bude nedocenitelným pomocníkem Filosofický slovník. Na jeho tvorbě se podílel bezmála čtyřicetiletý kolektiv autorů pod vedením jezuity Waltera Bruggera. V češtině jej v polovině devadesátých let vydalo pražské nakladatelství Naše vojsko, které udělalo ten skvělý krok, že roku 2006 sáhlo k reedici.

Tento obsáhlý lexikon filosofického názvosloví obsahuje na čtyři sta šedesát klíčových pojmů, s nimiž se při filosofickém bádání dříve nebo později setkáte. Tento výčet samozřejmě není vyčerpávající, proto slovník obsahuje také pojmový rejstřík s desítkami dalších hesel, která byla při zpracování zahrnuta právě pod zmiňované klíčové pojmy.

Ve slovníku najdeme nejen pojmy ryze filosofické, k nimž je podáván vyčerpávající výklad, ale i všeobecně známé jevy každodenní reality, jichž se filosofie dotýká a jimiž se zabývá. Zde náš slovník poskytuje souhrnnou informaci, jak daný jev hodnotí filosofie jako taková a její nejdůležitější směry. Tyto směry jsou zde ostatně také zpracovány povětšinou pod samostatnými hesly. Jejich zasazení do dějin usnadní schématický přehled dějin filosofie v závěru slovníku.

Řekněme, že při studiu filosofie narazíme na pojem „akcidens“. Otevřeme-li Filosofický slovník u tohoto hesla, dočteme se:

Akcidens v nejširším smyslu je vše, co určujícím způsobem přísluší nějakému subjektu. V logickém řádu je akcidens každé určení, pokud může nějakému subjektu jak příslušet, tak i scházet (např. „černovlasý“ vzhledem k člověku). V řádu bytí je akcidens to, co dále určuje substanci, která již skrze sebe zaujímá určitý stupeň bytí. Akcidens určuje substanci buď samu o sobě – jako kvantita a kvalita, tedy absolutní akcidenty – nebo ve vztahu k něčemu jinému – jako například určení místa a času, tedy relativní akcidenty.

Nemusíme se však omezit jen na odborné filosofické názvosloví. Filosofický slovník se věnuje i nám známým skutečnostem, jevům a pojmům. Za pozornost stojí například to, jak hovoří o manželství:

Člověk existuje jako muž a žena v rozdílnosti, která se neomezuje na tělesnost, nýbrž vtiskuje se a proniká do celého jeho duševního prožívání. Teprve v polaritě rovnocenných pohlaví dochází lidská různost k plnému rozvinutí. Ve zvláštní formě lásky, jaká rozkvétá mezi mužem a ženou, zakoušejí lidé jako výzvu k svobodnému rozvoji vzájemně si patřit a přijmout plné životní společenství, jež se vyjadřuje také v tělesné sexuální oddanosti a je původnější, niternější a hlouběji zasahující než všechny jiné formy lidského společenství. Z cílů se přitom nejprve a bezprostředně zakouší zvláštní druh doplňování a pomoci,jaký je možný jen v láskyplném životním společenství mezi mužem a ženou.

Jednotlivá hesla slovníku jsou mezi sebou vzájemně provázána. Tak například ve stati o manželství nalezneme odkazy na pojmy „láska“, „společenství“, „přírodní zákon“, „mravní zákon“ a „rodina“.

Tento Filosofický slovník je krom jiného také obrovským přínosem v dnešní době, která se zvláště v humanitních vědách potýká se dvěma riziky. Na jedné straně se vyhýbáme Skylle marxisticky profilovaných normativních textů, které jsou již krom jiného značně přežité – jako stati „Stalin o jazykovědě“. Taková archivní díla nepovolují čtenáři utvořit si vlastní názor.

Na straně druhé bojujeme s Charybdou bezbřehého relativismu rozplizlé postmoderny. V něm se za seriózní vědu může vydávat takřka cokoli, což ovšem není s to poskytnout pro tvorbu vlastního názoru žádný základ.

Právě v této situaci je mimořádnou výhodou možnost sáhnout po díle, jakým je právě Filosofický slovník, který je psán korektně, fundovaně, obsáhle a komplexně – jednoduše řečeno nestranně a všestranně. Toto výjimečné dílo by nemělo chybět v knihovně žádného vzdělaného člověka – ostatně, jak praví příslušné heslo:

Člověk je na jedné straně pozemskou bytostí jako všechny pozemské věci, na straně druhé však nad ně vyniká a proniká do vyššího světa.každopádně stále zůstává nejproblémovější bytostí světa, jež se často oddává kladení otázek, přičemž se mu toto tázání většinou vyplácí.

Filosofický slovník kolektivu autorů pod vedením Waltera Bruggera vydalo pražské nakladatelství Naše vojsko roku 2006.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!