Svědectví o zločinném režimu v KLDR

Svědectví o zločinném režimu v KLDR
16. dubna 2021 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Knihu rozhovorů publicistky a koreanistky Niny Špitálníkové Svědectví o životě v KLDR představí nejnovější Knihovnička Proglasu. Poslouchejte v neděli 18. dubna o půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 24. dubna ve 13.30.

Sedm rozhovorů s někdejšími občany KLDR, kterým se podařilo uprchnout do Jižní Koreje, je pestrou mozaikou osudů, které komunistická didaktura přitlačila až na lidské a morální dno - byť každého z protagonistů jiným způsobem. Nina Špitálníková vede rozhovory s velkou empatií a respektem  k dotazovaným, kteří začasté nejsou se svým traumatem psychicky vyrovnaní. Pro českého čtenáře může kniha fungovat jako varování, co všechno se může stát, založíme - li svůj život na orwellovské lži, předstírání a strachu. A byť je severokorejská forma komunismu něčím velmi specifickým, svědectví o nelidském režimu, v němž nemá jednotlivý lidský život žádnou cenu a člověk se stává pouhoupouhou jednotkou v mase, funguje jako memento do jakýchkoli politických poměrů, případně coby upozornění na křehkost naší současné demokracie.

Nad knihou se sppolečně zamýšlejí redaktorka Hana Svanovská a literární vědec Jiří Trávníček, ukázku načetla Eva Svobodová.