Křesťan a svět: Jak vyloupáváme hrad i sami sebe

Křesťan a svět: Jak vyloupáváme hrad i sami sebe

Pořad v souvislostech


Jak vyloupáváme hrad i sami sebe
Budeme vysílat

Rozvod... a co dál?
Rozvod... a co dál?
Rozvod... a co dál?
Vysílali jsme


Moje skautské století

Moje skautské století

Moje skautské století
Audioarchiv

Anděla a Petr Mejstříkovi působí už více než tři desetiletí na státním hradě ve Velharticích na západě Čech. V rozhovoru s titulem Jak vyloupáváme hrad i sami sebe líčí nejenom mravenčí práci na obnově kdysi zdevastovaného středověkého areálu, ale i postupnou proměnu svého niterného vztahu k Bohu. Poprvé ve vysílání v neděli 10. března 2019 od 20.15.

My jsme ho vyloupávali, my jsme ho vlastně oživovali, to se nepovede hned tak často, aby člověk mohl být u něčeho takového, u čeho jsme mohli být my.“ (Petr Mejstřík o hradu)

Otázky klade Jitka Skřičková: „V nějakém rozhovoru jste jednou řekl, že hrad se dá opravovat i bez peněz.“

Nebylo to asi jednou, co jsem něco podobného prohlásil… Peníze ano, peníze jsou nějaká možnost, jak různým věcem pomáhat… Nejsou-li finanční prostředky, tak můžou nastupovat jiný věci. Nadšení. Musíte třeba víc přemýšlet, jak to udělat…“ (Petr Mejstřík o své praxi na Velharticích)

mejstrikovi_hradKastelánská rodina vám po rozhlasových vlnách otevře bránu do areálu, který zahrnuje dva hradní paláce spojené originálním mostem, věž Putnu, pivovar i renesanční zámecké křídlo. Ráda se s vámi nepochybně setká i osobně, ale co největší návštěvnost pro ni rozhodně není prioritou. Chce, aby příchozí památku prožili, aby se zklidnili a nahlédli to, co naši předci považovali za naprosto zásadní: duchovní hodnoty. „Postupně jsme pochopili, že nás sem Bůh posílá, tak to spravujeme pro něj…“, vyznává Petr Mejstřík.mejstrikovi1

Mejstříkovi v současné době docházejí do Církve bratrské v Sušici, nežili ale vždy duchovně jednoznačně. Jejich svědectví si můžete poslechnout v premiéře v neděli 10. března 2019 od 20.15 v rámci relace Křesťan a svět, v repríze ve středu 13.3. ve 2.00 nebo v pátek 14.3. v 16.00. Kdykoliv pak z audioarchivu.

Hudební linku tvoří Renesanční písně a tance v podání souboru Chairé Příbram, který řídí Josef Krček. Rozhovor pro vysílání připravila Jitka Skřičková, technicky spolupracoval Jaroslav Topinka.