Křesťan a svět: Křesťan jako prorok

Křesťan a svět: Křesťan jako prorok

Pořad v souvislostech


Křesťan jako prorok
Budeme vysílat

Latrun - oáza v poušti
Latrun - oáza v poušti
Dětství na Volyni 1931 - 1947
Vysílali jsme


Latrun - oáza v poušti

Nikdy nejdu přes lidskou důstojnost

Nikdy nejdu přes lidskou důstojnost
Audioarchiv
3. července 2020 Křesťan a svět, Studio Jan Autor: Jitka Skřičková

Rozhovor s představitelem Katolické charismatické obnovy ve Velké Británii Dominicem McDermottem vysíláme v premiéře v neděli 5. července 2020 od 20.15

Dominic McDermott má odpovědnost za proroctví a přímluvnou modlitbu, pomáhá s rozvojem komunit a farností, interpretuje na biblickém základě sny. Je ženatý, má dvě dcery a vnučku. Letos v únoru (2020) byl hostem v táborských Klokotech, kde po celý víkend vyučoval na téma, jak naslouchat Božímu hlasu. A právě tam ho zastihla Jitka Skřičková z českobudějovického studia Proglasu, která se ptala, jak rozumět nejrůznějším formám Boží komunikace s námi nebo jak chápat roli proroků v současné církvi. 

Co Vás motivovalo, abyste přilétl do České republiky a učil zde, jak vykládat sny?

"Protože si myslím, že mě Bůh vyzval, abych pomohl vybudovat nadpřirozenou generaci. Generaci, která chápe, co Bůh říká svým dětem. A to není vyhrazeno jen pro apoštoly, ale pro nás všechny. A jestliže generace jasně slyší, co Bůh sděluje, pak mu začne odpovídat a jednat podle toho, co po ní žádá. Žijeme ve velmi nebezpečných dnech, kdy hodně lidí odpadá od církve a spousta lidí se zaměřuje na věci ve světě, které jsou dost zničující. Ale když se snažíme Bohu naslouchat, náš život se stane skutečně vzrušujícím dobrodružstvím a On nám pak může přesně říkat, jak jít dál, čemu se vyhnout, co dělat a co nedělat. Naše životy se mohou hodně zlepšit, když nás povede. Takže chci vidět, jak v České republice skutečně roste charismatická obnova v katolické církvi, jak vyrůstají žíly napojené na Boha. A tím se pak uvolní všechny další věci. Církev tvrdě pracuje na tom, aby více uschopňovala laiky. A to, že sami laici naslouchají Bohu, je významnou součástí pozdvihnutí laiků k práci pro církev, evangelizaci. Věřím, že to vše jsou výsledky těchto snah."

Jak byste povzbudil ty, kteří si myslí, že Bůh je od nich daleko? Jak mohou navázat bližší vztah k Bohu? 

Když se zdá, že nám Bůh není blízko, tak to není proto, že by se odtáhl Bůh, ale většinou my jsme se oddálili. Takže pokud pozveme Ježíše, aby nám byl blízko, opravdu se vynasnaží ukázat nám, že už blízko je. Že na něj nemusíme volat z dálky, protože On skutečně čeká hned za dveřmi našeho srdce. Když jsem se s Ježíšem setkal na cestě do Walsighamu, řekl jsem: Kde jsi byl? Vždyť jsem si žil po svém 15 let a Ty jsi se mnou nebyl. A On mi řekl: V ten den, kdy jsi mě vytlačil ze svého srdce a zavřel jeho dveře, stál jsem přede dveřmi každou hodinu každý den, týden, měsíc a rok a čekal, dokud zase neotevřeš. A teď jsi otevřel, takže jsem tady. A nikdy tě neopustím, nevzdám se tě, leda že bys chtěl, abych odešel. Takže jsem pochopil, že jsem si jen myslel, že odešel. Jestliže toužíte po Ježíši, nejjednodušší je prostě Ho požádat, pozvat, aby přišel do vašeho života: ´Chci Tě více znát. Pomoz mi víc Tě znát.´ Jako první věc bych řekl: modlete se takto a pak čtěte něco z Bible, čtěte evangelia. A říkejte Ježíši: ´Pomoz mi rozumět tomu, co čtu. Protože čtu a přitom mi to nic nedává. Ale vím, že s Tvým Duchem to můžu pochopit. Tak mi pomoz porozumět.´

Máte vy sám někoho, kdo Vám pomáhá s rozlišováním Božího jazyka? 

Ne, protože teď sám učím lidi, jak rozlišovat tento jazyk. Takže se starám o to, abych pomáhal druhým lidem rozeznávat, co Bůh říká.

Následující otázka se do audioverze nevešla, ale přesto je důležitá pro pochopení role Dominica McDermotta v rámci charismatické obnovy v Evropě i samotné Británie: 

A když jste ve své vlastní komunitě, rozlišují lidé spolu s Vámi? 

Ano, proces rozlišování v mé komunitě je dost přímý, otevřený. A já tu komunitu vedu. Jsem součástí Evropské sítě komunit - ENC. A v Evropské síti komunit je můj hlas jedním hlasem a mou odpovědností v ní je být prorocký. Jde o mou zodpovědnost na mezinárodní úrovni a na národní úrovni nesu zodpovědnost za přímluvnou modlitbu a prorockou službu. Takže je to můj úkol přinášet tuto perspektivu do zmíněné rady. Ale oni nepřijmou všechno, co já otevřeně řeknu. Neřeknou: “Ano, toto je slovo od Boha!” Vezmou mé slovo v potaz a rozlišují ho dál v rámci procesu. Ale nicméně jde o mou roli v této radě.

Rozhovor, který v plné délce zachytíte v neděli 5.7.2020 od 20.15 nebo poté kdykoliv z audioarchivu, vedla a pro vysílání přeložila Jitka Skřičková, spolupracovali Petr Kronika (přepis anglické audio verze rozhovoru do textu, dabing Dominica McDermotta) a Hana Kalná (korekce překladu). O zvukovou stránku pořadu se postaral Jaroslav Topinka.