Křesťan a svět: Rozhovor s hercem Radovanem Lukavským

Křesťan a svět: Rozhovor s hercem Radovanem Lukavským
14. ledna 2008 Křesťan a svět Autor: Helena Hájková

"Původně jsem chtěl být knězem"
Rozhovor s jedním z nejpopulárnějších českých herců, profesorem Radovanem Lukavským, o jeho vztahu k herectví i k Bohu. Poslouchejte v pořadu Křesťan a svět v neděli 13. ledna v 17 hodin. Pořad připravil Jaroslav Kratka (opakování ve čtvrtek 17. ledna ve 22.30).

Radovan Lukavský (*1. listopadu 1919, Praha) je český herec a pedagog.

www.wikipendia.org

Dětství strávil v Praze, část mládí na venkově. Vystudoval reálné gymnázium a na Univerzitě Karlově češtinu a francouzštinu, kterou dokončil až po 2. světové válce, kdy byl nuceně nasazen v Německu. V té době dokončil i studia herectví na konzervatoři. Okamžitě získal angažmá v Městských divadlech pražských, od roku 1957 se stal členem činohry Národního divadla.

Jeho pedagogická činnost je spojena s pražskou Akademií múzických umění, kde se stal v roce 1995 profesorem. Napsal dvě knihy o herectví a mnoho článků.

Jeho nejslavnějšími divadelními rolemi jsou Obchodník s deštěm, Hamlet nebo Tomáš Becket. Ve filmu hrál například hlavní roli v Králi Šumavy, televizním divákům zůstává v paměti za roli Václava Tháma v seriálu F. L. Věk a řadě dalších. Je vynikajícím recitátorem. Působil také jako vypravěč v seríálu Krajní meze a namluvil 17 biblických příběhů (Bible pro malé i velké).

Z rukou prezidenta Václava Havla převzal Medaili Za zásluhy, v roce 1995 získal Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Literatura: LUKAVSKÁ, Klára: Rozhovory s dědečkem. Karmelitánské nakladatelství, Kostelní Vydří 2004. ISBN 80-7192-829-1.SÍLOVÁ, Zuzana: Radovan Lukavský. Achát, Praha 1999. ISBN 80-902221-9-6.