Křesťan a svět: Salesiánské jurty pro Mongolsko

Křesťan a svět: Salesiánské jurty pro Mongolsko

Pořad v souvislostech


Salesiánské jurty pro Mongolsko
Budeme vysílat

Hledání všechny smutky zahání
Hledání všechny smutky zahání
Doma v Severním Irsku
Vysílali jsme


Hledání všechny smutky zahání

Dobrovolnické centrum ADRA

Dobrovolnické centrum ADRA
Audioarchiv

V neděli 10. května 2020 od 20.15 jsme vysílali premiéru rozhovoru s P. Jaroslavem Vracovským, salesiánem, který v současné době působí na misích v Mongolsku.   

Jak se žije a pracuje v zemi, kde neplatí nic, co se domluví, kde se vše mění nesmírně pomalu a dorozumívací jazyk – mongolština – představuje doživotní rébus? „Pro mě jako člověka, kterej je technicky zaměřenej, má rád systém a tak dále, tak samozřejmě Mongolsko nabízí přesný opak. Jeden autor napsal v úvodu ke své knize: V duši Mongola je vepsáno bezcílně se toulat a objevovat stále nové pastviny. Tak je to prostě… cesta… takovýho druhýho pólu, který mi Bůh dává a i když to trochu bolí, tak to vlastně nesmírně obohacuje.“ 

vracovsky_mongoloveCo bolí nejvíc a na druhé straně – co přináší největší radost? P. Jaroslav otevřeně přiznává: „Jakoby se stáváme znovu tím malým dítětem, že se učíme všechno úplně od začátku. Někdy je to až k pláči, že se cítíme úplně bezmocní…“ Zároveň ale umí vyzdvihnout chvíle nadějné a smysluplné. Silné jsou momenty z každodenního života v mezinárodní komunitě bratří, sílu dává doprovázet mladé a pozorovat, jak se do jejich života postupně vrací naděje. Čínská a později sovětská totalita totiž rozvrátila nejen státní systém, ale i rodiny. Salesiáni jsou jedni z mála, kteří s dětmi ulice systematicky pracují a vrací naději nejchudším z chudých.

Jaké jsou tedy ty „salesiánské jurty“? Rozhodně bezpečné, šité na míru místním a v době koronavirové pandemie upravované tak, jak je právě třeba. Salesiánské dílo v Mongolsku přiblížil P. Jaroslav Vracovský v rámci pořadu Křesťan a svět v neděli 10.5.2020 od čtvrt na devět večer a vy už si vše můžete kdykoliv poslechnout z našeho audioarchivu. 

Pořad natáčela a s vydatnou pomocí a technickou podporou Jaroslava Topinky pro vysílání připravila Jitka Skřičková. 

Více informací: http://dbmongolia.org/cs/