Křesťan a svět: Sport a teologie

Křesťan a svět: Sport a teologie

Pořad v souvislostech


Sport a teologie
Budeme vysílat

Paměť Heleny Faberové 2.
Paměť Heleny Faberové 2.
Paměť Heleny Faberové 2.
Vysílali jsme


Paměť Heleny Faberové 1.

Paměť Heleny Faberové 1.

Paměť Heleny Faberové 1.
Audioarchiv

Pojďte spolu s námi přemýšlet nad tím, jestli a jak spolu souvisí sport a teologie, dvě odvětví na první pohled velmi vzdálená. Nalaďte si reprízu rozhovoru, v neděli 12.8. od 17.00 během týdeníku Křesťan a svět

Veškerá realita má svůj mystický rozměr a někteří z nás ten rozměr za určitých podmínek můžou nahlížet… A jsou jedinci, kteří mají… tuhletu schopnost,  tyhlety dveře otevřenější.“ Takový názor zastává Vojtěch Svoboda, teolog, fyzioterapeut a sportovec, který v roce 2017 obhájil disertační práci na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích na téma "Sport jako teologická výzva". Během psaní své disertace dospěl k závěru, že změněné stavy vědomí, „stavy J/jednoty“ zažívané v sekulárním, komerčním sportu, jsou velmi podobné stavům, které třeba ve středověku zažívali křesťanští mystici. A podobné zážitky zakoušel během zápasů amerického fotbalu také on sám.

americky_fotbal_hraci

Nejen o svých mystických prožitcích na trávníku, ale i roli fyzického vyčerpání, trénování těla i vůle a také práci ve své fyzioterapeutické ordinaci hovořil s Jitkou Skřičkovou z českobudějovického studia Jan Neumann. Nalaďte si rozhovor, který jsme poprvé vysílali v prosinci loňského roku. Reprízu zachytíte v neděli 12. srpna 2018 od 17.00 v rámci relace Křesťan a svět nebo poslouchejte kdykoliv z audioarchivu.