Život (nejen) literární Jaroslava Meda

Život (nejen) literární Jaroslava Meda

Pořad v souvislostech


Život (nejen) literární Jaroslava Meda
Budeme vysílat

S Láskou ve firmě
Hudbou žiji, hudbou živím
S Láskou ve firmě
Vysílali jsme


Za co bojuje vojenský kaplan

Opět vás uvidím a tu radost vám už nikdo nevezme.“

Za co bojuje vojenský kaplan
Audioarchiv

14. února 2018, symbolicky na Popeleční středu, kdy se v liturgii katolické církve počíná postní příprava na Velikonoce, odešla v Havlíčkově Brodě na věčnost velká postava českého literárního bádání posledních padesáti let, Jaroslav Med (1932 – 2018). Za jeho životem profesním i osobním se ohlíží aktuální vydání pořadu Křesťan a svět. Poslouchejte v neděli 25. února od 17 hodin, opakujeme ve čtvrtek 1. března od půl jedenácté večer.

Jaroslav Med pocházel ze stabilní středostavovské rodiny, což výrazně formovalo jeho společenské i náboženské zakotvení. Přispěla k tomu samozřejmě i rodná Vysočina. Přes nepříznivou politickou situaci byl v roce 1952 přijat ke studiu češtiny a knihovnictví na FF UK v Praze, které absolvoval roku 1957. Poté se sice stal vědeckým aspirantem na Ústavu pro českou literaturu AV, ale až do roku 1980 tam mohl působit jen jako externista, přičemž souběžně učil na několika pražských odborných školách. Po sametové revoluci v r. 1989 přednášel českou a světovou literaturu na Katolické teologické fakultě v Praze. Byl také výraznou postavou přílohy Katolického týdeníku Perspektivy, kde osobitě komentoval aktuální knižní novinky (nejen) křesťanské provenience.

V čem byl zásadní přínos Jaroslava Meda české literární historii? Proč je výjimečná jeho zásadní kniha Literární život ve stínu Mnichova? Kdo z českých křesťansky orientovaných literátů ho nějvíc osobně ovlivnil? A proč byl tak milovaným (nejen) vysokoškolským učitelem?

Redaktorka Hana Svanovská si do brněnského studia Proglasu přizvala dva hosty, literárního vědce Jiřího Trávníčka a ředitele Salesiánského střediska Brno-Žabovřesky P. Zdeňka Jančaříka a společně se pokusí najít na tyto otázky odpověď.

 

Daniel Blažke
Moderuje: Daniel Blažke
NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro klavír a orchestr číslo 2, B dur, opus 83 (1881) - Andante; Autor: Brahms Johannes; Dirigent: Delogu Gaetano; Sóla: Ohlssohn Garrick - klavír
12:55Střípek poezie
13:00Hudební siesta -...
13:20Knihovnička
13:30Písničky k odpočinku
13:45Dnešek v kalendáři
13:55Písničky

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony