Na dřeň o nevěře: Když to prasklo, pro manžela to byl šok, pro mě vysvobození

Na dřeň o nevěře: Když to prasklo, pro manžela to byl šok, pro mě vysvobození

Pořad v souvislostech


Rodina bez filtru
Audioarchiv
18. listopadu 2021 Na dřeň Autor: Marie Moreno

Nevěra se nevyhýbá ani věřícím párům. Manželé, kteří přijali pozvání k rozhovoru jsou toho důkazem. Po 23 letech manželství si nevěrou prošli. Svou zkušenost popisují jako „extremní destruktivní zážitek na hranici života a smrti”. I přesto jsou teď nadále spolu. Od té doby uplynuly dva roky a oba manželé jsou připraveni o své zkušenosti promluvit. Poslouchejte další díl seriálu Rodina bez filtru.

Manželé Petr a Jana spolu žili v manželství, které popisují jako harmonické, s běžnými - nikoli však zásadními problémy. Tedy až do doby, kdy Jana navázala milenecký vztah se svým nadřízeným. (Hosté rozhovoru si přáli vystupovat v anonymitě, proto jsou jména uvedená v tomto článku smyšlená.)

Po zkušenosti, kterou si prošli, jsou dnes schopni rozpoznat varovné signály, které už tehdy předesílaly, že by se mohlo něco stát. „Začali jsme se sobě navzájem vzdalovat. Řešili jsme spolu jen práci. Z partnera milence se stal partner byznysový. Byla chyba, že jsme  netrávili čas jen spolu bez dětí a přestali jsme si říkat, že se máme rádi,” popisuje Jana.

„Dostala jsem se do fáze, kdy jsem byla mrtvá za živa. Navenek to nebylo poznat. Uvnitř jsem ale zažívala samotu, chlad a hrůzu,” vzpomíná Jana na to, co prožívala v době, kdy v tajnosti udržovala vztah se svým milencem. Zároveň dodává, že tento stav přestal v momentě, kdy se její manžel o nevěře dozvěděl.

„Nejprve je to pocit zrady a ponížení. Potom máte vztek a začne se ve vás zvedat úplné bahno, agresivita a zlost a vy máte najednou touhu se zvednout a jít udělat něco, čeho byste nikdy dřív nebyli schopni. Nic horšího vás nemůže potkat,” popisuje Petr pocity, které prožíval, když se o manželčině nevěře dozvěděl.

Oba manželé se shodují na tom, že to nejhorší je však teprve čekalo. Obnovit totiž vzájemnou důvěru a udržet manželství je stálo obrovské úsilí. Jak sami říkají, chápou páry, které touto závěrečnou fází projít nezvládnou.

Jak se jim nakonec podařilo překonat nejbolestnější období jejich vztahu?

Je možné nevěru bezvýhradně odpustit?

A proč stojí za to z manželství neodcházet?

Poslouchejte další díl seriálu Rodina bez filtru ve čtvrtek 18.11. od 16:00 na Proglasu. Plnou verzi rozhovoru najdete v podcastových aplikacích.

SpotifyApple_PodcastsGoogle Podcasts.Soundtier.  Instagram.

Rozhovor připravily Marie Moreno a Hana Kašpárková.