Na dřeň s Martinou Holcovou: Nemáme čas všímat si. Lesní mysl umožňuje zastavit se a být tady a teď

Na dřeň s Martinou Holcovou: Nemáme čas všímat si. Lesní mysl umožňuje zastavit se a být tady a teď

Pořad v souvislostech


S Martinou Holcovou
Audioarchiv
23. června 2021 Na dřeň Autor: Hana Kašpárková

Příroda nám dělá dobře a potvrzuje to i velká řada výzkumů z celého světa. Často ale svůj pobyt v lesích a lukách tak nějak promeškáme - naše myšlenky nám bzučí v hlavě jako ve včelím úlu. Jak se zastavit a načerpat z přírody to dobré pro naše tělo i mysl? O tom bude řeč v nadcházejícím díle cyklu Na dřeň, ve kterém redaktorka Hana Kašpárková přivítá Martinu Holcovou. 

Martina se před šesti lety vydala s mužem a dětmi do Finska, kde se seznámila s konceptem Lesní mysli. Dnes je jedinou lektorkou tohoto směru ve střední Evropě. Lesní mysl tak pomalu zapouští kořeny i u nás v Česku. Drobná cvičení, ke kterým člověk nic nepotřebuje, pomáhají k bytí tady a teď, sebeuvědomění, relaxaci nebo vděku.

"Ta cvičení vedou k tomu, že si člověk uvědomí, jaké dary vlastně máme - že můžeme poslouchat ušima, koukat, a že ta příroda nabízí nepřeberné množství tady těch zázraků. A že to člověk někdy opomine tím, že to prosviští se psem nebo na kole. Jen tak se někdy toulat, zastavit se a spočinout, nemít nic v hlavě nebo tam mít jen nějakou hezkou myšlenku, to je něco, co mi do života přineslo dobře," říká Martina.

Koncept Lesní mysli se ve Finsku nyní využívá také v různých oborech - například v onkologii, pečovatelství, sociální práci. A rozšiřuje se i u nás. "Je to také díky instruktorům z historicky prvního instruktorského kurzu Lesní mysli u nás. Jsou z různých koutů naší krásné země," píše Martina. Pokud si budete chtít Lesní mysl vyzkoušet, podívejte se https://lesnimysl.cz/o-lesni-mysli/instruktori

Poslouchejte v dalším díle cyklu Na dřeň tento čtvrtek od 16 hodin na Proglase nebo v podcastových aplikacích.

Holcová_Martina_Kašpárková_Hana

Foto: Hana Kašpárková, Radio Proglas