Magdazín 13. 1. 2010, Oblastní charita Brno

Komu slouží charita? Je tato instituce v dnešní době ještě potřebná? Na tyto a podobné otázky odpovídali Mgr. Karel Kosina (ředitel) a Mgr. Jana Kopecká.
Z historie Charity
Charitativní činnost byla vždy součástí života katolické církve, ale až v roce 1921 získala podobu organizace. Jedním ze zakladatelů Charity byl moravský kněz a pozdější biskup P. Bláha. Zdůrazňoval potřebu organizace při charitativní práci, aby nebyla konána nahodile a byla více účinná.
Za období první republiky se v Charitě soustředila řada farních odborů a mnoho charitativních ústavů. Byly vytvořeny diecézní svazy Charity a ústředí těchto svazů. Ještě po válce, v roce 1948, bylo v Charitě sdruženo přes pět set zdravotních a sociálních ústavů a zařízení. Potom však následovalo období, kdy byla veškerá zdravotní a sociální péče násilně převedena do monopolní správy státu.
Od roku 1963 neměla Charita již ani jediné sociální zařízení pro poskytování pomoci potřebným. Její služby byly obráceny paradoxně směrem dovnitř církve a výsledkem byla sice stále ještě česká, ale už ne charita. Původní záměr, jímž bylo uplatňování milosrdné lásky k bližním, stojícím především mimo církev, se změnil na službu uvnitř církve samotné. Charita byla určena k provádění sociální a léčebné rekreační péče v charitativních zařízeních pro duchovní, řeholní sestry a farské hospodyně, k zajištění výroby bohoslužebných předmětů a k vydávání náboženské literatury pro římsko-katolickou církev. Charita byla přímo podřízena Sekretariátu pro věci církevní Ministerstva kultury ČSR, který vykonával nad její činností zákonný dohled. Tomu odpovídala i skladba zaměstnanců, pracujících v Charitě v té době.
Velké změny se Charita dočkala po roce 1989. Koncem ledna 1990 přichází nové vedení. Už není třeba skrývat charitativní činnost církve. Objevuje se nový cíl, vytvořit opravdovou Charitu, připravenou účinně pomáhat těm nejpotřebnějším.
Více na http://www.brno.caritas.cz/.