Magdazín 26. 8. 2009

21. srpna 2009 Magdazín

Další povídání cestovatele a fotografa Lumíra Sochorce. Tentokrát navštívíme Jemen

Jemen, oficiálně nazývaný jako Jemenská republika, je stát na jihu Arabského poloostrova v jihozápadní Asii. Sousedí se Saúdskou Arábií na severu a s Ománem na severovýchodě. Z jihu jej omývají vody Arabského moře z jihozápadu průliv Bab-al-Mandab, ze západu Rudé moře. Součástí Jemenu je také ostrov Sokotra, který leží 415 km na jihovýchod v Arabském moři. Hlavním městem je Saná

Území Jemenu bylo během historie pod vládou mnoha říší a království. Nejznámější je říše Sabejská,  která ovládala území mezi léty 750 před n.l. - 115 n.l. V roce 631  ovládl území Mohamed a začal se zde šířit islám. V 16. století se stal Jemen součástí Osmanské říše. Místní obyvatelé vyhnali Turky v roce1635. V roce 1839 zabrali velice strategický přístav Aden  Britové. Město Aden leží na jihu Jemenu a je to největší přístav v zemi. Kdo kontroluje tento přístav, de facto kontroluje spojení mezi Rudým mořem a Indickým oceánem. Turci znovu zabrali v 70. letech 19. století severní Jemen a udrželi ho až do začátku 1. světové války. Po vyhnání Turků připadl severozápadní Jemen islámským vůdcům - imámům. Aden se stal v roce 1937 britskou korunní kolonií a později byla vytvořena pod správou Britů Jihoarabská unie.

V roce 1962 byl v severozápadním Jemenu svržen poslední imám a byla vyhlášena Jemenská arabská republika (zkráceně Severní Jemen). Následovala občanská válka. Na jejím konci v roce 1967 vznikla na jihu země Jemenská lidově demokratická republika (zkráceně Jižní Jemen). Její vláda byla silně komunisticky zaměřená. Mírové soužití dvou Jemenů trvalo jen krátce a v roce 1979 vypukla mezi nimi válka. Po válce představitelé obou Jemenů usedli k jednacímu stolu. Po kolapsu celého východní bloku došlo k sjednocení obou Jemenů v roce 1990. Sjednocený stát musel přežít další válku, která začala roku 1994, kdy se bývalý jižní Jemen pokusil znovu osamostatnit. Jižní Jemen byl poražen a byla vydána nová ústava. Podle ní je v čele státu prezident a vládu vede ministerský předseda. V době podepsání ústavy byl prezident ze Severního Jemenu a ministerský předseda z Jižního Jemenu. Jemen je podle ústavy pluralitní republika s více politickými stranami. Po sjednocení bylo dohodnuto přenesení hlavního města z Saná do Adenu.

Drtivou většinu obyvatel tvoří muslimští Arabové. Malou menšinu tvoří uprchlíci z Afriky (asi 1,2%). Náboženstvím je islám. Okolo 53% obyvatel jsou sunnité a 47% tvoří šíité. Okolo 75% obyvatel žije na venkově.

Povrch je velice rozmanitý. Západ země je velice hornatý. Směrem na východ se postupně pohoří snižuje a na východě tvoří rovinnou tabuli. Klima je tropické a velice suché. Výjimku tvoří západní horské oblasti. Srážky sem přináší letní monzun z Indického oceánu. Většina území má ale méně než 100 mm srážek za rok. Vegetaci tvoří suchomilné rostliny a v úrodnějších západních oblastech rostou i ovocné stromy.

Jemen patří k rozvojovým zemím. Polovina obyvatel je zaměstnána v zemědělství. Pěstují se převážně pšenice, proso a brambory. Vývozním artiklem je hlavně káva, víno a bavlna. Velice významným druhem obživy je tradiční rybolov. V 80. letech byla v oblasti objevena ropa. Však průmysl se rozvíjí pouze v Adenu, kde se nacházejí velké ropné rafinérie. Dále se těží draselné soli a fosfáty. v zemi neexistuje železniční síť a silnic s pevných povrchem je jen pár na západě. Mezinárodní letiště je Saně a pak v přístavu Aden. Sociální péče a školství jsou na velice nízké úrovni. Vzděláni je sice bezplatné, ale pro velké množství dětí, které nebydlí ve městě, je prakticky nedostupné.

Prosíme o modlitbu

Modlitba za pF 2-220

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!

 

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.