Jakub Železný jako spisovatel

Jakub Železný jako spisovatel

Pořad v souvislostech


Jakub Železný jako spisovatel
Budeme vysílat

Pomněnka pro zapomnětlivé
Hudba bez hranic
Hudba bez hranic
Vysílali jsme


Pomněnka pro zapomnětlivé

Plné hnízdo

Plné hnízdo
Audioarchiv
23. ledna 2023 Na stole je téma Autor: Mikuláš Vochozka

Kinského zahrada Jakuba Železného před Vánoci oslovila velké množství čtenářů. Známý český novinář a moderátor České televize se veřejnosti ukázal v úplně jiném světle. Z ostrého a houževnatého moderátora, kterého známe z obrazovek, se vyklubal něžný a soucitný autor.

V povídkové sbírce Kinského zahrada popisuje životy a příběhy dvanácti žen, které se pohybují po kočičích hlavách pražského Smíchova. Jakub Železný jako správný smíchovský rodák a patriot postavil celou povídkovou sbírku právě kolem krás a zvláštností života na Smíchově. Ovšem nejde o jediný pojící prvek všech povídek. Podle slov autora je společným prvkem především láska a naděje.

Jakub Železný s úsměvem skromně odmítá označení spisovatel, přestože má již na kontě za minulý rok dvě vydané knihy. Říká, že si tohle označení ještě nezaslouží, a považuje se spíše za autora. V rozhovoru pro Proglas se rozpovídal o svém psaní, plánech a snech. Jeho pomyslný šuplík se plní literárními nápady od povídek, přes romány až po televizní či divadelní scénáře se zajímavou tématikou záhadných osmdesátých a devadesátých let.

Foto: Česká televize – Mikuláš Křepelka

Poslouchejte také na SpotifyGoogle Podcasts nebo iTunes.