Kde jsou základy Šalomounova chrámu?

Pořad v souvislostech
Kde jsou základy Šalomounova chrámu?
Budeme vysílat
Alfa jako lávka mezi světem věřících a těch, kdo v Boha nevěří.
Alfa jako lávka mezi světem věřících a těch, kdo v Boha nevěří.
Improvizace jako životní postoj a nástroj seberozvoje
Vysílali jsme
Od Jubilejního roku 2000 k Jubilejnímu roku 2025
Od Jubilejního roku 2000 k Jubilejnímu roku 2025
Meeting Brno 2025: Cena (s)míru
Audioarchiv
Podle starozákonního vyprávění nechal král Šalomoun v 10. století př. n. l. v Jeruzalémě vystavět veliký chrám jako jediné centrum náboženství Judského království. Dosud však nebylo nalezeno nic, čím by mohl být tento předpoklad potvrzen. Nebo je tu naděje?
Izraelští archeologové objevili v roce 2012 pozůstatky stavby, která svými parametry odpovídá tomuto biblickému Šalomounovu chrámu. Není to sice přímo v centru Jeruzaléma, ale na jeho předměstí, v lokalitě Tel Moca.
Od té doby práce na vykopávkách pokračují. Na pracích se výrazně podílejí teologové Evangelické fakulty UK. Letos v září se pod vedením prof. Filipa Čapka do Jeruzaléma vypravili, celkově již potřetí.
S jakými zkušenostmi se vrátili? Co znamenají práce v Tel Moca pro odborné biblické bádání? Objevili i další stavby? Může se vůbec vykopávka stará dvě tisíciletí týkat naší současnosti? A naší víry? A jaké to je brát do ruky předměty, kterých se před tak dávnou dobou dotýkala jiná osoba? Kdo asi? A jak vlastně odborná práce archeologů vypadá, v jakých podmínkách pracují?
O tom si s účastníkem všech tří dosavadních výprav do Tel Moca prof. dr. Martinem Prudkým bude v pondělí 7. listopadu 2022 od 9 hodin povídat Daniel Ženatý.
Poslouchejte také na Spotify, Google Podcasts nebo iTunes.