Strašák jménem preeklampsie

Strašák jménem preeklampsie

Pořad v souvislostech


Strašák jménem preeklampsie
Budeme vysílat

Klášterní hudební slavnosti 2023
Klášterní hudební slavnosti 2023
Expedice Přes Bar 2023
Vysílali jsme


Mezi čtyři stěny. Jak a proč pomáhat lidem bez domova?

Mezi čtyři stěny. Jak a proč pomáhat lidem bez domova?

Cestovní horečka
Audioarchiv
21. května 2023 Na stole je téma Autor: Radka Rozkovcová

Vysoký krevní tlak, bílkovina v moči. Bolesti hlavy, otoky končetin, mžitky, nevolnost. O preeklampsii jako vážné těhotenské komplikaci s gynekoložkou MUDr. Alexandrou Šinskou z Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc hovoří redaktorka Radka Rozkovcová.

Preeklampsie se objevuje po 20. týdnu těhotenství u 5 % těhotných žen. O tom, zda se projeví, má přitom matčino tělo patrně jasno už v začátku těhotenství. Kdy a jak se dá zjistit, jestli má těhotná žena pro preeklampsii predispozice? Jaké jsou příčiny preeklampsie? Jaké jsou možnosti jejího korigování? A jaké jsou nebo mohou být její důsledky? Jediným "lékem" na toto vážné onemocnění je totiž ukončení těhotenství – podle situace a okolností předčasný porod.

MUDr. Alexandra ŠinskáPéči o těhotné ženy s preeklampsií se bude na Proglasu věnovat rozhovor s MUDr. Alexandrou Šinskou v pondělí 22. května 2023 – právě v den, kdy si připomínáme Světový den preeklampsie.

Poslouchejte také na SpotifyGoogle Podcasts nebo iTunes.

Rozhovor hudebně doprovodí tematické písně z dílny skupiny Epydemye, Ivo Cicvárka a také Vojtěcha Nýdla, jehož dcera se narodila předčasně a který svou autorskou tvorbou podporuje práci organizace Nedoklubko. Ta sdružuje rodiče se zkušenostmi předčasných porodů a pomáhá jim.