Umělci bratři Kociánové

Umělci bratři Kociánové

Pořad v souvislostech


Umělci bratři Kociánové
Budeme vysílat

Pomněnka pro zapomnětlivé
Hudba bez hranic
Hudba bez hranic
Vysílali jsme


Pomněnka pro zapomnětlivé

Plné hnízdo

Plné hnízdo
Audioarchiv

Jiří a Aleš Kociánovi se před několika lety zvláštním způsobem spojili ve své umělecké tvorbě, přestože každý v jiném uměleckém oboru. Premiéru uvedeme v pondělí 23. ledna 2023 v 9.00.

Na prahu Orlických hor, v opočenském Ateliéru Renata, občas vystavují svá díla dva umělci – Aleš a Jiří Kociánovi. Oba hledají ve svém umění i v životě dojmy, myšlenky našich životů i odpověď na věčnou otázku, kdo jsme a kam jdeme. Jde v současné době o zajímavé spojení sochaře/poety Jiřího a malíře Aleše. Nebylo tomu tak ovšem vždy. Jejich život naplněný spoustou inspirací byl zajímavý i před tím.

Uměním však jejich aktivity nekončí: Organizují například každoročně výtvarnou dílnu pro děti nebo dětský výtvarný kemp a zapojují se i do Týdne renesance, který v Opočně pravidelně probíhá. Dozvíme se také, mimo jiné, jak je to s jejich příbuzenstvím s dalšími umělci z rodu Kociánů (např. s mezzosopranistkou Martinou Kociánovou, houslovým virtuosem Jaroslavem Kociánem nebo sochařem Quido Kociánem), dále o působení Aleše Kociána na Barrandově a v Kanadě i o zajímavých inspiracích a pobídkách staršího bratra Jiřího. Poodhalíme i nečekaný kulturní a architektonický potenciál města Opočna. O tom všem si budeme společně povídat ve studiu Hradec Králové. Moderuje Martin Weisbauer.