Za zrakem: Neviditelná všehochuť

Za zrakem: Neviditelná všehochuť

Pořad v souvislostech


Za zrakem
Budeme vysílat

V případě mé smrti otevři, ať víš...
V případě mé smrti otevři, ať víš...
Na stole je téma
Vysílali jsme


Rok modlitby

Rok modlitby

Dosud neprobádaná činnost partyzánů na Vysočině
Audioarchiv

Ve čtvrtém dílu cyklu Za zrakem, který se zaměřuje na život se zrakovým hendikepem, se vypravíme na Neviditelnou výstavu, kde se člověk dozví nejen mnoho informací o světě nevidomých lidí, ale může si také na vlastní kůži vyzkoušet pobyt a pohyb v naprosté tmě. Ještě před tím se ale sejdeme k rozhovoru s jednou z průvodkyň Bárou Mirgovou.

Na začátku rozhovoru Bára přiblíží, co ona sama ještě vidí a co už ne, vysvětlí diagnózu praktická slepota. Spolu se zcela nevidomým manželem vychovávají dvě dcerky – využili někdy pomoci dobrovolnických organizací? Co Báře pomohlo, když vyrazila s holkami na hřiště nebo někam mezi lidi? Jaká jsou úskalí výchovy bez zrakové kontroly?

Bára také pohovoří o své hudební činnosti – vystudovala Konzervatoř Jana Deyla v Praze, obor klasický zpěv, a už za dob studií se dvěmi dalšími spolužačkami založily vokální Makabara trio. V roce 2007 se dívky z Makabara tria se svojí videonahrávkou umístily mezi čtyřmi nejlepšími v celosvětové soutěži hendikepovaných umělců a na základě toho byly dívky pozvány do Spojených Států na slavnostní koncert. Při té příležitosti také vystoupily na několika dalších koncertech pro českou komunitu.

Makabara trio se zaměřuje především na interpretaci hebrejských písní, věnuje se ale také interpretaci úprav lidových písní, současné tvorbě, vlastní tvorbě a dalším žánrům. V důsledku specifického repertoáru trio vystupuje na akcích, jako jsou židovské festivaly, pietní akce a podobně. Název Makabara je složeninou tří křestních jmen členek tria – Marie, Kateřina a Bára. Jak ale později dámy zjistily od pana docenta Tomáše Novotného, který triu také dodával úpravy hebrejských písní, slovo "makabara" v hebrejštině znamená "velká pohroma".

Co dalšího v rozhovoru uslyšíte? Například kolik lidí Báře průměrně nabídne pomoc na cestě z domova do práce městskou hromadnou dopravou, jak velká je podle Báry informovanost lidí o hendikepovaných lidech a jestli se lidé někdy na ulici ptají na její zrakový hendikep.

Neviditelná výstavaNa Neviditelné výstavě, kde Bára pracuje jako průvodkyně, se potom setkáme s místním personálem. Pohovoříme s paní recepční a zeptáme se, jak dlouho už výstava funguje a kde a jak vznikla myšlenka takovou výstavu otevřít. Dozvíte se také, kde jinde na světě je možné podobnou výstavu navštívit. Narazíme na školní skupinu deváťáků a zeptáme se pana učitele i některých studentů na jejich dojmy z výstavy. Co pro ně byl ten nejsilnější zážitek?

Neviditelná výstavaČlověče, nezlob se, šachy a různé další hry ve variantě pro nevidomé, orientační hole, mluvící váhy a věci z praktického života nevidomých lidí, to vše se nachází ve viditelné části Neviditelné výstavy. Do neviditelné části, do úplné tmy, se nám už s diktafonem bohužel proniknout nepodařilo, je totiž zakázáno tam vstoupit s čímkoliv, co by mohlo vydávat zvuk nebo svítit. A tak jsme alespoň na závěr návštěvy Neviditelné výstavy zjistili od místního personálu, jak probíhá večeře v naprosté tmě nebo neviditelná ochutnávka a pro koho jsou určeny pohádkové prohlídky.

Pořad připravila a moderuje Jana Rambousková.

Poslouchejte také na SpotifyGoogle Podcasts nebo iTunes.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!