Křesťané v Angole

Křesťané v Angole

Pořad v souvislostech


Křesťané v Angole
Budeme vysílat

Jabok - Interkulturní práce
Jabok - Interkulturní práce
Radioreport
Vysílali jsme


Pěstouni z hor

Pěstouni z hor

Centrum A ROCHA
Audioarchiv
18. ledna 2023 Radioreport Autor: Mikuláš Vochozka

Křesťané po celém světě se v tomto týdnu modlí za jednotu. Dokonce i křesťané v africké Angole, odkud pochází farář Českobratrské církve evangelické Leonardo Teca. Káže ve farnosti v Kladně. Do Československa se dostal ještě před listopadem 1989, aby zde, konkrétně v Pelhřimově, studoval střední školu. Již tehdy ho to táhlo ke studiu teologie. Přestože Angola je převážně katolická, má Leonardo Teca protestantské kořeny, a tak se stal kazatelem v církvi Českobratrské.

Leonardo TecaFarář Leonardo Teca začínal své působení coby farář na malé vesnici na Vysočině. Psal se rok 2001. Od revoluce uběhlo pouhých jedenáct let a kosmopolitnost západního typu se zatím dostávala pomalu spíše do Prahy. Leonardo s úsměvem vzpomíná, jak se až po letech dozvěděl, že farníci v oné vesnici na Vysočině se obávali, aby jim rozuměl, a to nejen jazykově, ale i kulturně. Jenže farář Leonardo je příjemně překvapil, když při návštěvách s chutí ochutnával buchty, koláče a vepřo knedlo zelo.  

Jednotu nelze vnímat pouze napříč církví, ale i napříč národy. Leonardo Teca se do Čech dostal, když v jeho domovině zuřila občanská válka, a nyní jeho farnost, stejně jako spousta jiných, pomáhá ukrajinským uprchlíkům. Kdo by to byl řekl, že angolský farář ve městě nedaleko Prahy vezme pod střechu fary Ukrajince, kteří prchají do bezpečí. Je to snad již zmíněná křesťanská jednota, kterou si tento týden připomínáme, okořeněná o onu proslulou nevyzpytatelnost cest Božích?

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!